KUZEY AKIM'DA SIZINTI ÖNCESİ İKİ GEMİ

KUZEY AKIM'DA SIZINTI ÖNCESİ İKİ GEMİ

Kuzey Akım-1 ve Kuzey Akım-2 gaz boru hatlarında Eylül ayında yaşanan ve “sabotaj” olarak nitelendirilen sızıntı öncesinde iki gemi tespit edildiği öne sürüldü.

Amerikan “SpaceKnow” şirketinin uydu görüntüleri üzerinde yaptığı analizde 26 Eylül’e kadar olan günlerde Kuzey Akım-2 civarında iki sözde “karanlık gemi” tespit edildiği iddia edildi. Haberin yayımlandığı Amerikan “Wired” dergisine konuşan SpaceKnow’un CEO’su ve kurucu ortağı Jerry Javornicky, “Yaklaşık 95 ve 130 metre uzunluklarında iki gemi, boru hattında sızıntının tespit edildiği yerin birkaç kilometre ilerisinden geçmiş ve iki geminin de AIS’si (otomatik tanımlama sistemi) kapalıydı” dedi. Javornicky, SpaceKnow’un analizi NATO’ya devrettiğini ve kendilerinden daha fazla bilgi istendiğini kaydetti.

Bir NATO bir sözcüsü, Danimarka resmi haber ajansı Ritzau’ya yaptığı açıklamada, aldıkları yardım ve bu konuda kimin yardım ettiğine ilişkin ayrıntıya girmeyeceklerini bildirdi. 

Eldeki tüm bilgilerin, Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntıların ‘kasıtlı ve sorumsuzca bir hareketten’ kaynaklandığını gösterdiği ima edildi. 

Haberin Kaynağı: Milliyet