LİMANCILIK SEKTÖRÜ DEPREMİN YARALARINI SARMAYA BAŞLADI

LİMANCILIK SEKTÖRÜ DEPREMİN YARALARINI SARMAYA BAŞLADI

Türkiye’nin limanlarında elleçlenen yük miktarında şubat ayında yaşanan daralma, mart ayında hız kesti.

adscode

Daralmanın azalmasında en büyük etken ihalat yükündeki artış oldu. Öte yandan sektör depremin yaralarını da sarıyor. Depremden en ağır hasarı alan İskenderunport normal faaliyetlerine başladı.

Türkiye’nin limanlarında elleçlenen yük miktarı geçen ay yüzde 6,6 azalarak 43 milyon 309 bin ton olarak gerçekleşti. Limanlarda elleçlenen yük miktarı azalsa da daralma oranı şubat ayının gerisinde kaldı. Daralmanın hız kesmesinde en büyük etken ithalat yükündeki artış oldu.

Ocak 2023’te geçen yılın aynı dönemine göre toplam yükte yüzde 5,4 oranında daralma olmuştu. 6 Şubat’ta yaşanan ve büyük kayıplara yol açan Kahramanmaraşlı merkezli depremin etkisiyle şubat ayında daralma hızlandı. Şubat ayında Türkiye’nin limanlarında elleçlenen yük miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.9 olarak gerçekleşti. Mart ayında ise yıllık bazda daralma oranı yüzde 6.6^olarak gerçekleşti. Türkiye’nin limanlarında elleçlenen yük miktarı martta ise yüzde 6,6 azalarak 43 milyon 309 bin ton olarak gerçekleşti. Böylece Ocak-Mart döneminde toplam yükse daralma yüzde 7,5 olarak gerçekleşti. EKONOMİ gazetesine konuşan Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) Başkanı Aydın Erdemir, “Limanlarımızda özellikle şubat ayında hızlanan daralma eğilimi mart ayında bir nebze durdu. Ocakmart aylarının toplamında dış ticarette yüzde 19,4 oranda daralan ihracata karşın artan ithalat nedeniyle ithalata konu yükler negatif eğilimini kırarak pozitife geldi. Limanlarımızdaki ocak ve şubat aylarındaki daralmanın hız kesmesinde artan ithalat yüklerinin payı bulunuyor” dedi.

Toplam yükte yük gruplarına göre elleçleme rakamlarına bakıldığında, dökme sıvı yükler hariç tüm yüklerdeki küçülmenin devam ettiği görülüyor. Erdemir, “Özellikle ham petrol, petrol ürünleri ve LNG gibi yüklerdeki artışlar sıvı yüklerdeki artışı sağlayan önemli yük kalemleri oldu. Özellikle 2022 yılının aynı dönemine göre LNG dahil gaz taşımaları ve ithalatında yüzde 7 oranında arttı” dedi.

“En kötüsü geride kaldı”

Aydın Erdemir, ithalat dışındaki diğer yük rejimlerindeki daralmaya dikkat çekerek, kayıpların sürmesine rağmen en kötü günlerin geride kaldığına işaret etti. Erdemir, “İthalatta ocak ve mart aylarında büyüme yaşanırken ihracat, kabotaj ve transitte her üç ayda da daralmaların devam etti. Erdemir, “Fakat ihracat, kabotaj ve transitte yaşanan daralmaların etkisini biraz olsun yitirerek yeniden büyüme eğilimine girdiği en azından daralmanın oranlarında pozitif yönde bir gelişme olduğu görülüyor. Bu verilere baktığımızda depremin etkisiyle şubat ayının Türk limanları açısından en dip seviye olduğu, bundan sonraki aylarda büyüme eğilimiyle birlikte limanlarımızdaki yük artışlarının devam edeceği söylenebilir” açıklamasını yaptı.

Aydın Erdemir, gelecek aylara yönelik beklentilerini açıklayarak, “Yılın kalan dönemi açısından bakarsak, ithalatın giderek büyümeye devam edeceği, ihracat, kabotaj ve transitte ise pozitife geçiş sürecinin üçüncü çeyrek döneme kalacağı, böylelikle tahminen 2023 yılı sonunda toplam yükte 2022 yılı rakamlarına ulaşılacağı veya bir miktar üzerine çıkılabileceği beklenebilir. Bu arada dış ticarettin neredeyse %10’unu gerçekleştiren ve depremden etkilenen illerimizdeki sanayi üretiminin ve ticaretin normalleşme hızı da limanlarımızdaki bu gelişmelere direkt etki ediyor” diye konuştu.