LİMANLARIN İŞLETİLMESİ 49 YILA KADAR UZATILDI

LİMANLARIN İŞLETİLMESİ 49 YILA KADAR UZATILDI

18 limanda işletme sürelerinin 49 yıla uzatılması ile birlikte, Antalya Limanı’nda işletmesi süresi 2047, Mersin Limanı’nda 2056, Hopa Limanı’nda 2046 yılına çıkmış oldu.

Hopa, Giresun, Sinop, Rize, Antalya, Alanya, Marmaris, Çeşme, Kuşadası, Trabzon, Dikili, Galataport limanlarında 30, Tekirdağ, Mersin, Samsun, Bandırma, İskenderun, Derince limanlarında 36 yıl olan işletme süresi 49 yıla uzatıldı. 18 limanda işletme sürelerinin 49 yıla uzatılması ile birlikte, Antalya Limanı’nda işletmesi süresi 2047, Mersin Limanı’nda 2056, Hopa Limanı’nda 2046 yılına çıkmış oldu.

İhalesiz ve rekabete açık olmayan bir şekilde süre uzatımına gidildiği gerekçesiyle muhalefet partilerinin karşı çıktığı düzenlemeye göre; Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait bazı limanlarda, 49 yıldan az süreli sözleşme süreleri; başvuru gerçekleştirilmesi ve sözleşmeden kaynaklanan tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesi ile davalardan vazgeçilmesi halinde 49 yıla kadar uzatılacak. Ek sözleşmelerde süre uzatımı, ek sözleşme bedeli ve ödeme koşullarıyla ilgili konular dışında, özelleştirme sözleşmesini değiştirecek herhangi bir hükme yer verilemeyecek. Ek sözleşme bedelinin tespitinde, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri kapsamında Sermaye Piyasası Kanunu’na göre değerleme yapmaya yetkili en az iki kuruluş danışman olarak görevlendirilecek.

Kamu yararı gözetilmiyor

Düzenlemenin Meclis’te gerek komisyon gerekse Genel Kurul görüşmelerinde muhalefet partileri tarafından kamu yararının gözetilmediği eleştirisi getirilirken, limanların sadece ekonomik değil milli güvenlik bakımında da değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekildi. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “İhalesiz, rekabetsiz, rakipsiz bir şekilde limanların 49 yıllığına işletme sürelerinin uzatılması rekabet koşullarına, teşebbüs özgürlüğüne de aykırıdır, en çok da kamu yararı ihlaldir” dedi. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Bir sene önce Antalya Limanı’nın işletme devri 140 milyon dolara Global’den Katarlılara yapıldı. 2047’ye kadar Antalya limanını Katarlıların eline geçti, Antalya Limanı Katar sevdasının kanıtıdır” sözleriyle tepki gösterdi. İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Antalya Limanı’nın, Katar’la 2028 yılında bitecek olan sözleşmesinin yapılan düzenleme ile 2047 yılına uzatıldığını belirterek, “Nasıl uzatıldı, niye uzatıldı bilen yok. Antalya Limanı ve onunla beraber Türkiye’nin çok kıymetli 17 tane limanı maalesef kim vurduya gitmiştir” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi