LNG’DE KAZANAN ABD OLDU

LNG’DE KAZANAN ABD OLDU

Ukrayna Savaşı ve Kuzey Akım 1’de yaşanan patlama LNG piyasasında dengeleri değiştirdi.

adscode

Ukrayna Savaşı ve Kuzey Akım 1’de yaşanan patlama LNG piyasasında dengeleri değiştirdi. Ülkelerarası rekabet ve Avrupa’nın artan talebi en çok Amerika’ya yaradı. ABD, 2022 yılında dünyanın en büyük LNG ihracatçısı haline geldi. Bu ülkenin LNG sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 70’i AB ve İngiltere’ye gidiyor. Yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre ABD’nin Fransa’ya LNG ihracatı yüzde 300’ün, İtalya’ya yüzde 350’nin üzerinde ve İspanya’ya ise yaklaşık yüzde 400 arttı. Avrupa ülkelerinin Rus LNG'si alımları da yüzde 21 artışla rekor düzeyde. Asya’nın talebi de yüksek seyretmeye devam ediyor. Geçen yıl dünyanın en büyük LNG ithalatçısı olan Çin’in enerji şirketi Sinopec, geçtiğimiz günlerde Katar’la 27 yıllık LNG anlaşması yaptı ve yılda 4 milyon ton LNG tedarikini garantiledi. Japonya Ticaret Bakanlığı’nın Japon şirketlerle yaptığı bir ankete göre 2026’ya kadar üretilecek uzun vadeli LNG sözleşmelerinin tamamı şimdiden satılmış durumda. Bu da LNG ithalatçılarını çok daha volatil ve pahalı olan spot LNG piyasasına yöneltiyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası boru hatları üzerinden Avrupa’ya giden gazın kesintiye uğraması sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) piyasasında ülkeler arası rekabeti giderek kızıştırıyor. Veriler, LNG’de dengelerin değiştiği bu süreçte rekabetin en çok ABD’ye yaradığını gösteriyor.

ABD, Avrupa Birliği’nin hızla artan talebi sayesinde 2022 yılında dünyanın en büyük LNG ihracatçısı oldu. Uluslararası Enerji Ajansı temmuz ayında yaptığı açıklamada ABD’nin Avrupa’daki yüksek talep, yüksek doğalgaz fiyatları ve artan ihracat kapasitesi sayesinde 2022’nin ilk yarısında dünyanın en büyük LNG ihracatçısı olduğunu duyurdu. ABD’nin LNG sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 70’i AB ve İngiltere’ye gidiyor.

Fransa, İtalya ve İspanya’ya LNG ihracatı 3-4 kat arttı

Enerji yoğun sektörlerini ve hanehalklarını soğuk kış aylarında güvenceye almak isteyen AB ülkelerinin ABD’den LNG alımları rekor düzeylerde arttı. Yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre ABD’nin Fransa’ya LNG ithalatı yüzde 300’ün, İtalya’ya yüzde 350’nin üzerinde ve İspanya’ya ihracatı ise yaklaşık yüzde 400 arttı.

Haziran 2022 itibariyle en fazla ABD LNG’si alımı yapan ülkeler Fransa, Hollanda, İspanya, Arjantin ve Güney Kore oldu. Geçen yılın başında ise bu ilk beş ülke Japonya, Çin, Güney Kore, İngiltere ve Brezilya’ydı. WoodMackenzie’nin geçtiğimiz hafta yayınladığı raporda ABD’nin LNG ihracatının gelecek 10 yıl içinde üç katına çıkacağı tahmin ediliyor.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Avrupa’nın LNG talebinin önümüzdeki 20 yıl boyunca yüksek düzeylerde kalmasını öngörüyor. Banka birliğin enerji görünümüne ilişkin bir raporunda “enerji güvenliğini koruyabilmesi için 15 yıllık LNG sözleşmesi ile ilave 40 milyon ton/yıl ve 10 yıllık LNG sözleşmesiyle ilave 50 milyon ton/yıl anlaşma imzalamasının birliğin çıkarına olacağı” görüşünü paylaşıyor.

Kaynak: Ekonomim.com