“LOJİSTİKTE TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ DAHA NET ANLAŞILDI"

“LOJİSTİKTE TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ DAHA NET ANLAŞILDI"

Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde 16-18 Kasım tarihlerinde 15’incisi düzenlenen logitrans Fuarı’na bu yıl 23 ülkeden 171 şirket katılırken, ziyaretçi sayısında da rekor artış yaşandı.

adscode

Uluslararası logitrans Transport Lojistik Fuarı’nı üç günde 16.724 kişi ziyaret etti. Fuarın ana gündemi ise Türkiye’nin lojistikte artan önemi oldu. Fuarın, katılımcı ve ziyaretçi sayısı ile yaratılan katma değer açısından büyük bir başarıya imza attığını belirten EKO MMI Fuarcılık İdari Direktörü İlker Altun, Türkiye’nin Avrasya bölgesinde hem bir lojistik üs hem de uluslararası tedarik zinciri üssü olduğu gerçeğinin artık tartışılmaz hale geldiğine dikkat çekti. Messe München Yönetim Kurulu Üyesi Falk Senger, fuara yurt dışından hiç olmadığı kadar yoğun bir ilgi olduğunu belirterek, “Türkiye’nin önemi hiç bugün olduğu kadar belirgin olmamıştı” dedi.

“Bölgesel işbirlikleri önem kazandı”

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu da Almanya, Çekya, Letonya ve Rusya’nın ülke destekleriyle fuarda yer almalarının önemine vurgu yaparak, “Bu durum bize ‘Türkiye önemli’ mesajı veriyor. Bugün küreselleşmenin yerine bölgesel işbirliklerinin nasıl geliştiğini görüyoruz. Türkiye küreselleşmede çok önemliydi, şimdi bölgeselleşmede de çok önemli.

Bölgesel işbirliklerinin gelişiminde son derece en önemli olan lojistik sektörü, ülkenin tüm sektörleri içinde tek taş pırlanta gibi duruyor” diye konuştu. Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Ayşem Ulusoy, lojistik sektörünün gelişmeye çok açık ve büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizerek, “Türkiye’nin jeopolitik konumunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini yıllardır söylüyoruz. Ancak son dönemde yaşanan RusyaUkrayna gerginliği, döviz kurlarındaki dalgalanmalar, sınır kapılarımızda yaşanan sorunlar, resesyon beklentisi de bize gösteriyor ki artık bu konumu doğru kullanmalıyız. Filolarımızı güçlendirmeli, yeni pazara girecekleri desteklemeliyiz. Kombine taşımacılığın artması için çalışmalar yürütülmeli” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Ekonomim.com