MAERSK, ÇİN KARBON NÖTR TEKNOLOJİ ORTAKLIĞI KURUYOR

MAERSK, ÇİN KARBON NÖTR TEKNOLOJİ ORTAKLIĞI KURUYOR

Maersk, bilimsel ve teknolojik inovasyon projelerine, yeşil yakıt kullanılabilirliğine ve altyapısına uygun karbon nötr gemiler için Çin Sınıflandırma Topluluğu(CCS) ile birlikte çalıştı.

Ortaklar, her ikisinin de araştırma enstitülerini proje için ortak bir güç kurmaya davet etmelerini sağlayacak üç ayrı işbirliği çerçeve anlaşması imzaladılar.

Maersk Çin Genel Müdürü Jens Eskelund, "Çin, küresel olarak lider bir denizcilik ve gemi inşa ülkesi olarak, sektörümüzü iklim değişikliği sorununa etkili bir şekilde yanıt verebilmek için çok önemli bir ortak olacaktır," dedi.

CCS ve Maersk'in zaten kurulmuş bir ortaklığı var ve yeşil yakıtların araştırılması ve gemi geliştirme çalışmalarına işbirliğinin genişletilmesi bu ortaklığa yeni ve heyecan verici bir boyut katıyor.

Maersk Filo Teknolojisi Başkanı Ole Graa Jakobsen, "CCS'nin araştırma yeteneklerinden yararlanarak, sıfır karbon geleceğine doğru yolculuğumuzu mümkün kılmak için daha geniş bir yüksek kaliteli kaynağa erişebileceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

Maersk, karbonsuzlaştırmayı denizcilik endüstrisi için stratejik zorunluluklarından biri olarak ortaya koydu.

Şirket, en son karbon nötr metanol üzerinde çalıştırılabilen sekiz büyük konteyner gemisinin siparişiyle deniz operasyonlarını karbonsuzlaştırma çabalarını hızlandırıyor.

İlk gemi 2024'ün ilk çeyreğinde tanıtılacak.

Kaynak: TURKDENİZ.COM