MED Marine, iki MED-P16 pilot botunu Nijerya'ya ve MED A2575 serisi römorkörünü Gijon'a teslim etti

MED Marine, iki MED-P16 pilot botunu Nijerya'ya ve MED A2575 serisi römorkörünü Gijon'a teslim etti

Med Marine tarafından bir hafta içinde iki pilot botu ve bir römorkör teslimatı gerçekleştirildi.

Med Marine ve IBK Ltd., geçtiğimiz Kasım ayında Nijerya Liman İdaresi’nin Nijerya’daki Lagos’taki operasyonları için MED-P16 serisi iki pilot bot sözleşmesi imzalamıştı. Nijerya Liman İdaresi, iki yüksek kaliteli pilot teknesini bu hafta teslim aldı. Her iki bot da, özel bir nakliye gemisiyle Türkiye'den Nijerya'ya gönderildi. Kardeş gemiler PC OBONOMA ve PC BADARIYA olarak adlandırıldı.

Med Marine İş Geliştirme Uzmanı Can Cicioğlu: “Nijerya Liman İdaresi tarafından işletilecek IBK Ltd'ye son teknoloji MED-P16 sınıfı iki pilot botu teslim ettiğimiz için çok mutluyuz. MED-P16 sınıfı pilot botları, pilot biniş operasyonlarının gereklerine özgü benzersiz özellikler sunmaktadır. Teknelerin yapım sürecinde Med Marine, IBK Ltd ve Nijerya Liman İdaresi arasındaki iyi iletişim ve işbirliği sayesinde, iki adet yüksek kaliteli pilot botumuzu teslim ettik. Bu satışın, uzun vadeli bir ilişkiye zemin hazırlamasını umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Camarc tarafından tasarlanan MED-P16 serisi pilot tekneler, çelik gövdeli ve alüminyum yapıya sahip ve çift çeneli gövdelerinin yanı sıra her yönden olağanüstü deniz tutuşu sağlıyor.

Her gemi 16,50m uzunluğunda ve 4,8m genişliğinde olup 22 deniz miline kadar hızlanabiliyor. Kompleman alanı, 2 mürettebat ve 6 pilot barındıyor.

Alt konaklama birimine erişim, kaptan köşkünün arka ucundaki limana doğru yapılır. Alt konaklama, yemek alanı, WC, mutfak, depo alanları ve 2 kişilik kabini içeriyor.

Tasarım özelliklerinden bazıları:

Uzunluk: 16,5 m
Beam O.A. : 4,8 m
Su Çekimi: 1,3 m

MED MARINE, MED A2575 SERİSİ RÖMORKORÜNÜ GIJON'A TESLİM ETTİ

Med Marine; MED-A2575 serisi römorkörünü, ise İspanyol römorkör operatörü Remolques Gijoneses'e teslim ettiğini duyurdu. Bu satışın sözleşmesi, 27 Ekim 2020'de tarafların uzaktan imzalamasıyla gerçekleşmişti.

Med Marine, ayrıca daha önce yine Robert Allan tasarımı olan iki adet 24m x 45TBP ASD römorkörünü, İspanyol operatöre Gijón operasyonları için teslim etmişti.

MED-A2575 serisi, farklı bariyer çekme seçenekleri sunan bir ASD tasarımı olan, Robert Allan’ın RAmparts 2500W tasarımı. MED-2575 serisi; gemi elleçleme, kıyı çekme, genel amaçlı veya eskort görevleri için çok yönlü ve sağlam ASD römorkör tasarımları olarak bilinmekte.

MED-A2575, Med Marine portföyünde en çok tercih edilen serilerden biri olarak dikkat çekiyor. Şirket, bu serinin 8 ünitesini farklı baba çekmeleriyle (60 TBP-70 TBP-75TBP) başarıyla inşa etmiş ve teslim etti. Med Marine aynı zamanda ulusal filosunda bu seri römorkörleri çalıştırıyor.

Teslimatı Nisan 2021'de tamamlanan MED-A2575 model römorkör, (Tekne Adı: EREGLI 78) şirketin Gijón operasyonlarında kullanılacak.

Römorkör özellikleri:

UZUNLUK O.A.: 25,20 m
GENİŞLİK: 12 m
DERİNLİK: 4,60 m
MAVİ ÇEKME: 70 ton
HIZ: 12 deniz mili
ANA MOTOR: 2 x CAT 3516C 2100 kW @ 1600rpm
İTİCİ: KONGSBERG (Rolls Royce) US255SP30 FP
ÖN ÇEKİ: VİNÇ THR MARINE (SEC)
JENERATÖR SETİ: 2 x CAT C4.4 99 ekW @ 1500 rpm, 50hz
FIFI E SİSTEMİ: 1 x 1400 m3 / saat. Pompa, 2 x Köpük / su monitörü
KONAKLAMA: 7 kişilik

MED MARINE, SVITZER İÇİN ÜRETTİĞİ İKİNCİ BUZ SINIFI TUNDRA3000 RÖMORKÖRÜ İÇİN DENİZ DENEMELERİNE BAŞLADI

Med Marine’in 30m 60TBP ASD buz sınıfı römorkörü Svitzer Embla, iki siparişten ilki Mart 2021'de Med Marine tarafından teslim edildi. Her iki gemi de Med Marine Group'a ait Ereğli Tersanesi'nde inşa edildi.

TundRA 3000 / MED-A3060-ICE, Robert Allan tarafından zorlu kış koşullarındaki operasyonlar için tasarlanmış sağlam bir tasarımdır ve Svitzer’in Kuzey Avrupa filo operasyonları için mükemmel uyum gösterir. Yüksek kaliteli ve iyi tasarlanmış bu gemiler, üretilen diğer römorkörlerle kıyaslandığında bazı ayırt edici özelliklere sahiptir. Çekme vinci, güvertenin içinden geçen gövde vasıtasıyla kıçta da çalışabilir. Ayrıca şiddetli soğuk hava koşullarında bile mükemmel performans elde etmek için kapalı bir alanda bulundurulur.

Gemiler teslim edildikten sonra İskandinavya'da faaliyet gösterecek ve ağırlıklı olarak Danimarka ve İsveç'teki limanlara hizmet verecek.

Önde gelen küresel römorkaj operatörü Svitzer Europe, İskandinavya'daki operasyonlarını desteklemek için özel olarak tasarlanmış iki yeni buz kırıcı römorkörden ilkini Med Marine'den teslim aldığını geçtiğimiz haftalarda duyurdu.

Deniz denemeleri tamamlandıktan sonra, gemi Mayıs 2021'de teslim edilecek. İkinci römorkör - Svitzer Edda –‘nın, İskandinavya'nın her yerinden çok çeşitli müşterilere hizmet verecek olan Danimarka'ya gönderilmesi bekleniyor. Her iki buz sınıfı römorkör, Svitzer'in İskandinavya'daki müşterilerine sunduğu hizmet seviyesini ve Svitzer’in bölgedeki varlığını daha da güçlendirecek.


TundRA 3000 / MED-A3060-ICE tasarımı, aşağıdaki tasarım ayrıntılarına sahip:

GENEL UZUNLUK: 30m
GÖVDE GENİŞLİĞİ: 12.6m
UZUN KİRİŞ (Usturmaçalar DAHİL): 13,2 m
KALIPLANMIŞ DERİNLİK: 5.7m
MAKSİMUM DRAFT: 5,6 m
BRÜT TONAJI: <500GT
MİNİMUM BOLLARD ÇEKME: 60 tbp
GÜÇ: Yaklaşık. 3900 kW

KAYNAK: TURKDENİZ.COM