MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: "TAHIL KORİDORU GİRİŞİMİNİN UZATILMASINI TEMENNİ EDİYORUZ"

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: "TAHIL KORİDORU GİRİŞİMİNİN UZATILMASINI TEMENNİ EDİYORUZ"

MSB, 17 Temmuz’da Rusya Federasyonu yaptığı açıklama ile Tahıl Girişimi Anlaşması’nda sona gelinmesine ilişkin “Tahıl Koridoru girişiminin uzatılmasını temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.

adscode

Milli Savunma Bakanlığı tarafından basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 17 Temmuz’da Rusya Federasyonu yaptığı açıklama ile Tahıl Girişimi Anlaşması’nda sona gelinmesine ilişkin “Tahıl Koridoru girişiminin uzatılmasını temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri’nin çaba ve girişimleri ile 22 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’da hayata geçirilen ‘Ukrayna Limanlarından Tahıl ve Gıda Maddelerinin Güvenli Taşınması Girişimi’ çerçevesinde bir yıllık sürede binden fazla gemi ile yaklaşık 33 milyon ton tahıl ve gıda ürününün ihtiyaç sahibi ülkeler ile küresel pazarlara eriştiğini belirten Albay Aktürk, “Taraf ülkelerin mutabakatıyla Girişim; 19 Kasım 2022, 18 Mart ve 18 Mayıs 2023 tarihlerinde uzatılmış ve 3 dönem halinde misyonunu başarıyla devam ettirmiş, bu çerçevede Ukrayna limanlarından üç kıtadaki 45 ülkeye tahıl sevk edilmiştir. Tahıl Anlaşması’nın sürdürülmesine tüm dünya büyük önem vermektedir. Müşterek gayretlerle tesis edilen Anlaşma’nın küresel gıda krizinin önünün alınması için hayati rol oynadığı aşikârdır. Ancak, bilindiği üzere 17 Temmuz’da Rusya Federasyonu yaptığı açıklama ile Tahıl Girişimi Anlaşması’nın uzatılmayacağını ve durdurduğunu bildirmiştir. Küresel gıda fiyatlarının istikrara kavuşmasına büyük katkı sağlamakla birlikte tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu Tahıl Koridoru Girişimi’nin devam etmesini temenni ediyoruz.” açıklamasında bulundu.