MOL VE ALLIANZ, YANAN FELICITY ACE GEMİSİYLE İLGİLİ VOLKSWAGEN'İ MAHKEMEYE VERDİ...

MOL VE ALLIANZ, YANAN FELICITY ACE GEMİSİYLE İLGİLİ VOLKSWAGEN'İ MAHKEMEYE VERDİ...

Felicity Ace gemisinin armatörü ve sigorta firması, Almanya'da Volkswagen'e karşı geminin yanıp batmasıyla ilgili ayrı ayrı davalar açtı.

adscode

Mitsui OSK Lines ve Allianz, iki yıl önce  Portekiz'e bağlı Azorlar Adası'nın 402 kilometre açığında 4000 aracın gemiyle birlikte batmasına neden olan yangının sebebinin Porsche marka bir elektrikli aracın arızalı bataryası olduğunu iddia ederek Volkswagen'e dava açtı.

Gemide çıkan yangının toplam maliyeti 500 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Gemide çok lüks araçlar vardı.

Elektrikli araçlar yangına davetiye çıkarıyor

Allianz Insurance, mayıs ayı sonunda yıllık nakliye araştırmasını yayınlamıştı. Bu çalışma, elektrikli araçların gemilerde yangın riskini artırdığını açıkça ifade ediyor.

Daha fazla sürdürülebilirliğe yönelik genel eğilim, daha fazla elektrikli aracın ve pille çalışan malların taşınması anlamına geliyor.

Özellikle konteyner gemilerinde ve araba taşıyıcılarında, potansiyel olarak oldukça yanıcı lityum-iyon pillerin taşınması, yangınlara sebebiyet veriyor. Uzmanlar, önlem alınmazsa gelecekte daha fazla geminin yanabileceğini vurguluyor.

"Felicity Ace" yük gemisinin Şubat 2022'de batmasının ardından, Norveçli bir nakliye şirketi gemilerinde elektrikli arabaların taşınmasını zaten yasaklamıştı. Ancak dünya genelinde elektrikli araçların büyük çoğunluğu hala gemilerle taşınıyor.

Allianz araştırmasına göre, lityum iyon pillerin neden olduğu yangınların ana nedenleri, üretim kusurları, hasarlı pil hücreleri veya cihazları, aşırı şarj veya kısa devreler.

Öte yandan araştırma, batarya kaynaklı yangınları söndürmenin son derece zor olduğunu söylüyor.

NE OLMUŞTU?

Volkswagen grubu tarafından Almanya'da üretilen lüks otomobilleri ABD'ye taşırken ambarında yangın çıkan Felicity Ace gemisinin günlerdir sürüklendikten sonra Atlas Okyanusu'nda battığı bildirilmişti.

Yapılan açıklamada, 200 metre uzunluğundaki geminin Portekiz'e bağlı Azorlar Adası'nın 402 kilometre açığında battığı duyurulmuştu.

Bir kurtarma ekibinin gemideki yangını söndürdüğü, Portekiz Donanması'nın da olası bir yakıt sızıntısına karşı önlem aldığı ifade edilmişti.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ