MSC, LİDERLİK KOLTUĞUNU MAERSK'TEN ALDI

MSC, LİDERLİK KOLTUĞUNU MAERSK'TEN ALDI

Danimarkalı Maersk, dünyanın en büyük konteyner armatörlük şirketi unvanını Cenevre Merkezli MSC’ye kaptırdı.

Maersk’in konteyner taşıma kapasitesi 4.252.400 TEU iken MSC’nin ise 4.238.842 TEU olarak biliniyordu. Ancak, Alphaliner'in raporuna göre, MSC’nin son gerçekleştirdiği yatırımlarla toplam kapasitesi 4.284.728 TEU’ya çıktı.

MSC, 645 konteyner gemisinden oluşan bir filoya ve yüzde 17 küresel pazar payına sahip. Bir dizi birleşme ve satın alma yoluyla ilk on içindeki konumlarına ulaşan diğer büyük okyanus gemilerinin çoğunun aksine, MSC'nin zirveye yükselişi tamamen organik olarak gerçekleşti.

Son yıllarda, MSC, esas olarak yeni inşa edilen büyük konteyner gemilerinin devreye girmesi yoluyla güçlü bir büyüme gösterdi. 2020'den bu yana, sektör tarihinde benzeri görülmemiş bir sayı olan 128 adet ikinci el konteyner gemisinin satın alınmasıyla da önemli ölçüde büyüdü. 2022'nin ilk çeyreğinde, MSC'nin ilk taşıyıcı satın alımını tamamlaması ve Brezilya bölgesel ve yerel nakliye ve lojistik firması Log-In Logistica'nın yüzde 67 çoğunluk hissesini satın alması bekleniyor. Bu satın almayla MSC Group filosuna 15 bin TEU kapasite ekleyecek. Maersk’in küresel tersanelerde 25 yeni gemi siparişi bulunurken, MSC’de ise yeni sipariş sayısı 58.

Kaynak: Dünya Gazetesi