MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BUGÜNE KADAR 174 "ÇEVRE DAVASI" AÇTI

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BUGÜNE KADAR 174 "ÇEVRE DAVASI" AÇTI

Muğla Büyükşehir Belediyesi, imara uygun olmadan açılan ve çevreye zarar verebilecek diğer uygulamalara karşı hukuki mücadelesini sürdürüyor.

adscode

Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar toplam 174 çevre davası açtı.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Muğla’da, Büyükşehir Belediyesi bir yandan çevre yatırımları gerçekleştirirken, diğer yandan da çevreye zarar verebilecek düzenlemelere karşı hukuki mücadelesini sürdürüyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi, koyların yapılaşmaya açılması, tarım alanlarının korunması ve farklı inşaat çalışmalarının yapılmasının önüne geçilmesi için bugüne kadar toplam 174 dava açtı. Bu davalardan 24’ünü Büyükşehir Belediyesi kazandı ve sonuçlanarak karara bağlandı. 36 dava da Büyükşehir Belediyesi lehine sonuçlandı ve bir üst mahkemede devam ediyor. 25 dava Büyükşehir aleyhine sonuçlandı ve itirazlarla birlikte 119 dava devam ediyor.

Başkan Gürün; “Muğla’nın betona boğulmaması için mücadele ediyoruz”

Dünyanın ve Türkiye’nin en özel şehirlerinden birinin Muğla olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, yaşadıkları şehri korumak ve geleceğe taşımak için yatırımların yanında hukuk mücadelesi de verdiklerini belirtti. Başkan Gürün, “Muğla, masmavi kıyıları, yemyeşil ormanları, bereketli toprakları, endemik bitkileri, antik kentleri ve ören yerleri ile dünyanın ve ülkemizin en özel şehirlerinden biri. Özellikle yazın dünyanın çekim merkezi olan, masmavi koylarında birbirinden ünlü isimleri ağırlayan Muğla, güzellikleriyle herkesi büyüleyen ve işte bu yüzden korunması gereken bir coğrafyaya sahip. Bu nedenle hem çevreci yatırımlar yapmaya devam ediyor, hem de kentimizin doğasının yok olmaması için mücadele ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak Muğla’mızı korumak için birçok yenilikçi projeyi hayata geçirdik. Düzenli katı atık tesisleri, deniz araçlarından atık alımı yapan tekneler, modern altyapı, kanalizasyon sistemleri, yenilenebilir enerji ile çalışan tesisler, vahşi depolama alanları rehabilitasyonları, tarımsal üretim için çiftçilere destek, yerel tohum merkezi, toprak analiz laboratuvarı ve daha birçok yenilikçi projeyi bu şehri korumak ve tüm değerleri ile geleceğe taşımak için hayata geçirdik. Tüm bu hizmetleri hayata geçirirken Muğla’mızı korumak için büyük bir hukuk mücadelesi de başlattık. Muğla’mızın en hassas alanlarının planlama yetkisi ilgili Bakanlıklara ait. Oysa yetki yerel yönetimlerde olmalı, denetleme merkezden sıkı bir şekilde yapılmalı” dedi.