MÜŞTEREK KOORDİNASYON MERKEZİ, ODESSA, ÇORNOMORSK VE PİVDENNYİ/ YUJNIY LİMANLARINDAN YOLA ÇIKACAK GEMİLER İÇİN YENİ ROTAYI AÇIKLADI

MÜŞTEREK KOORDİNASYON MERKEZİ, ODESSA, ÇORNOMORSK VE PİVDENNYİ/ YUJNIY LİMANLARINDAN YOLA ÇIKACAK GEMİLER İÇİN YENİ ROTAYI AÇIKLADI

Müşterek Koordinasyon Merkezi (MKM) Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında Ukrayna’nın Odessa, Çornomorsk, Pivdennyi/Yujnıy limanlarından yola çıkacak ticari gemiler için yeni bir rota açıkladı.

adscode

Yeni rota 320 deniz mili uzunluğunda ve Ukrayna’nın üç limanını Türk karasularındaki denetim alanlarına bağlıyor. 

Bu rotanın bir parçasını oluşturan insani denizyolu koridoru Ukrayna karasuları sınırından ekteki haritada görüldüğü gibi en güneydeki noktaya kadar uzanıyor. Rota 26 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girecek. 

İlk üç haftalık operasyonların ardından düzenlenen yeni rota insani denizyolu koridorundan daha kısa geçişe ve denizcilik endüstrisi için daha kolay planlamaya olanak tanıyor.

Rota üzerinde, insani denizyolu koridorundan geçerken, Girişime katılan ve koridordan geçen herhangi bir gemiye 10 deniz mili yarıçapında hiçbir askeri gemi, uçak veya insansız hava aracı yaklaşamıyor. Yeni koordinatlar, uluslararası navigasyon sistemi NAVTEX aracılığıyla dağıtılmış bulunuyor.

MKM prosedürleri, koridordan geçerken provokasyon veya tehditlerle karşılaşan herhangi bir ticari geminin durumu derhal MKM’ye rapor etmesi gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Birleşmiş Milletler Türkiye