NÜKLEER ENERJİLİ GEMİ TASARIMI ORTAYA ÇIKTI

NÜKLEER ENERJİLİ GEMİ TASARIMI ORTAYA ÇIKTI

Güney Kore menşeili gemi inşa ve açık deniz mühendislik firması tarafından yapılan açıklamada, nükleer güçle çalışan bir geminin tasarım konseptinin geliştirildiği duyuruldu.

adscode

Güney Kore haber kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, anılan firmanın Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in kurup başkanlığını yaptığı nükleer enerjiyi geliştirme şirketi TerraPower ile 30 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma sonrasında nükleer hedeflere bağlı çalışmaların sonuç verdiği ifade edilerek elde edilen gemi tasarımı 60 MG gücünde 4 adet küçük modüler reaktör (small modular reactor-SMR) etrafında çalışacak.

SMR'nin elektrik çıkışı 300 MW'tan az olan bir nükleer reaktör olduğu, şirketin SMR ile çalışan bir gemi planının ilk kez ayrıntılı olarak açıklandığı ve yapılan anlaşma çerçevesinde üretilecek geminin açık deniz nükleer enerji santrallerinde ve nükleer deniz tahrik projelerinde (nuclear marine propulsion projects) nükleer enerji alanındaki teknik uzmanlığı artıracağı ifade edildi. 

149 metre uzunluğundaki gemide helikopter pistleri, yangınla mücadele ekipmanı, otonom yüzey araçları ve drone'lar, vinçler, laboratuvarlar ve bir konferans salonu bulunuyor.

HABERİN KAYNAĞI: TURKDENİZ.COM