OECD, KONTEYNER TAŞIMACILIĞI YÜKSEK NAVLUN ORANLARININ KÜRESEL ENFLASYONA ETKİSİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

OECD, KONTEYNER TAŞIMACILIĞI YÜKSEK NAVLUN ORANLARININ KÜRESEL ENFLASYONA ETKİSİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) konteyner taşımacılığının küresel enflasyona ne kadar katkıda olduğunu takip ediyor.

OECD'nin son Ekonomik Görünüm raporunda, konteyner taşımacılığının G20 ülkeleri arasında enflasyona büyük katkı yaptığı belirtiliyor.

OECD, G20 tüketici enflasyonunun (TÜFE) bu yılın sonunda konteyner navlun fiyatları ve yükselen emtia fiyatlarının büyük katkı sağladığı ve G20 enflasyonuna %1,5 oranında eklendiğini öngörüyor.

OECD'nin sevkiyat girdi endeksi şu anda Şubat 2020'de 100'e karşılık 482 puanda bulunuyor.

Alphaliner'deki analistler en son haftalık raporlarında, Bir nakliye indeksi olarak tanımlansa da, yalnızca konteyner taşımacılığıyla ilgili ve Şanghay Konteynerli Navlun Endeksi'ne (SCFI) dayandığını dile getirdi.

OECD yeni Ekonomik Görünüm raporunda, "Bu atipik durumun bir süre daha devam etmesi muhtemel görünüyor ve önemli ek nakliye kapasitesinin sadece 2023'te ortaya çıkması muhtemel görünüyor." ifadesi yer aldı.

Bilgi sağlayıcısı IHS Markit'in kıdemli ekonomi danışmanı Nariman Behravesh, nakliye maliyetlerindeki artışın ABD tüketici enflasyonuna sadece 0,1 ila 0,2 yüzde puanı eklediğini öne sürerek, nakliyenin tüketicilere doğrudan ve dolaylı maliyetlerin yalnızca %3 ila %6'sını oluşturduğuna işaret etti.

Kaynak: TURKDENİZ.COM