OKYANUS HUKUKU VE POLİTİKASI KONFERANSI İSTANBUL'DA BAŞLADI

OKYANUS HUKUKU VE POLİTİKASI KONFERANSI İSTANBUL'DA BAŞLADI

Dünyanın önde gelen deniz hukukçularının katılımıyla her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Okyanus Hukuku ve Politikası Konferansı İstanbul'da başladı.

adscode

Dünyanın önde gelen deniz hukukçularının katılımıyla her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Conference on Ocean Law and Policy (Okyanus Hukuku ve Politikası Konferansı – COLP) programının 46.’sı düzenlendi.

DEHUKAM’ın ev sahipliğinde yapılan ve iki gün sürecek olan etkinlik başladı.

‘Güvenli, Emniyetli ve Sürdürülebilir Denizcilik’ teması ile yapılan organizasyon dünyanın önde gelen deniz hukuku merkezlerinden US Naval War College - Stockton Center for International Law, World Maritime University, Korea Maritime Institute, Japan Institute of International Affairs, IMO International Maritime Law Institute, Australian National Center for Ocean Resources and Security ve Gujarat Maritime University işbirliğinde ülkemizden İMEAK Deniz Ticaret Odası ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın destekleriyle gerçekleştirildi.

Etkinliğe Denizcilik DEHUKAM yetkililerinin yanı sıra Eski Ürdün Başbakanı Awn Al-Khasawneh, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Nafiz Arıca, Hizmet İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Salih Zeki Çakır, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Recep Düzgit ve çok sayıda davetli katıldı.

Organizasyonun açılış konuşmalarını DEHUKAM Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Birkan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Çelik, ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan yaptı.

Organizasyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tebrik mesajı da okundu.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Sürdürülebilir Denizcilik’ başlıklı panel yapıldı.

Eski Ürdün Başbakanı Awn Al-Khasawneh’in moderatörlüğünü yaptığı panele; Habron Üniversitesi’nden Uluslararası Hukuk Profesörü Mutaz M. Qafisheh, Atina Uluslararası Kamu Hukuku Merkezi-Ulusal ve Atina Kapodistrian Üniversitesi ve Direktörü Prof. Maria Gavouneli, ABD Sahil Güvenlik Küresel Denizcilik Operasyonel Tehdit Müdahale Koordinasyon Merkezi Direktör Yardımcısı Dr. Brian Wilson ve T.C. Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Ferit Orçun Başaran konuşmacı olarak katıldı.

Panelin ardından panelistlere günün anısına hatıra objeleri takdim edildi.

Atina Uluslararası Kamu Hukuku Merkezi-Ulusal ve Atina Kapodistrian Üniversitesi ve Direktörü Prof. Maria Gavouneli’ye hatıra objesini Hizmet İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Salih Zeki Çakır takdim etti.

HABERİN KAYNAĞI: TURKDENİZ.COM