OKYANUSU HAMSTER TEKERLEĞİYLE GEÇMEYE ÇALIŞINCA GÖZALTINA ALINDI

OKYANUSU HAMSTER TEKERLEĞİYLE GEÇMEYE ÇALIŞINCA GÖZALTINA ALINDI

Bota binmeyi reddeden şüpheli, ABD Sahil Güvenlik görevlilerine deniz aracında bomba olduğunu söyledi

adscode

İnsan gücüyle çalışan hamster tekerleğiyle Atlas Okyanusu'nu geçmeye çalıştığı için denizde ABD Sahil Güvenliği'yle (USCG) üç günlük tuhaf bir açmaz yaşayan Floridalı adam gözaltına alındı.

The Daily Beast'in haberine göre Reza Baluchi, Franklin Kasırgası'nın doğu kıyısını hedef aldığı Georgia sahilinin yaklaşık 112 km açığında bulunması sonrası federal suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Baluchi tespit edildiği esnada bölgede bulunan USCG botu Valiant, Floridalı adamın önünü kesti. 26 Ağustos'taki hadisede sorgulanan Baluchi, deniz aracıyla Londra'ya gideceğini söyledi.

Florida eyaletindeki ABD Bölge Mahkemesi'ne verilen suç duyurusunda, "Kablolama ve şamandıralar sayesinde yüzen deniz aracının durumuna dayanarak, USCG görevlileri Baluchi'nin açıkça güvenli olmayan bir yolculuk yaptığını belirledi" dendi.

Baluchi'nin, gözaltına alınmak istendiğinde yaklaşık 30 santimlik bir bıçakla kendini öldürme tehdidinde bulunduğu ve deniz aracında bomba olduğunu iddia ettiği öne sürüldü.

28 Ağustos'ta, Baluchi birkaç gün boyunca Sahil Güvenlik gemilerine bindirilmeye çalışıldıktan sonra, Floridalı adam gerçek bir bombası olmadığını itiraf etti ve ertesi gün memurlar onu deniz aracından almayı başardı.

Şüpheli, 1 Eylül'de Florida'daki Miami Beach'te bulunan USCG Üssü'nde karaya çıkarıldı.

Söz konusu olayın, Baluchi'nin deniz aracıyla giriştiği ilk ekstrem yolculuk denemesi olmadığı belirtiliyor.

Mahkeme belgeleri, Floridalı adamın benzer araçlarla 2014, 2016 ve 2021'de de sefere çıktığını ve bunların hepsinin Sahil Güvenlik'in müdahalesiyle sona erdiğini belirtiyor.

Baluchi, 2021'de Florida'dan New York'a yolculuk yapmayı deneyip sadece 40 km sonra karaya vurduğunda ulusal haberlerde yer almıştı.

Floridalı adam, gemiye çıkışı engelleme ve Liman Kaptanı emrini ihlal etme suçlamalarıyla karşı karşıya.

Kaynak: indyturk.com