ÖLÜMCÜL GEMİ KAZASINDA MÜRETTEBATIN ALKOL VE UYUŞTURUCU SINIRINI AŞTIĞI ORTAYA ÇIKTI

ÖLÜMCÜL GEMİ KAZASINDA MÜRETTEBATIN ALKOL VE UYUŞTURUCU SINIRINI AŞTIĞI ORTAYA ÇIKTI

Inverness kentine kayıtlı geminin Danimarka bandıralı gemiyle çarpışmasından sonra iki kişi tutuklanmıştı.

Ölümcül kazaya karışan Britanya'ya bağlı kargo gemisinin sahibi, mürettebatının uyuşturucu ve alkol testinin pozitif çıktığını doğruladı.

İskoçya'nın Inverness kentine kayıtlı Scot Carrier isimli geminin Karin Joej adlı Danimarka bandıralı gemiyle Baltık Denizi'nin İsveç açıklarında çarpışması sonrası iki kişi tutuklanmıştı.

Scot Carrier'in sahibi Scotline Marine Holdings Limited şirketi gemi mürettebatından iki kişinin uyuşturucu ve alkol test sonucunun sınırın üstünde çıktığını teyit etti.

Gemilerin denizde çarpışması sonrası pazartesi yerel saatle 03:30 (TSİ 05:50) civarında acil durum çağrısı yapılmıştı.

Bir helikopter ve gemilerin dahil olduğu büyük çaplı arama çalışması yürüten İsveçli yetkililer, çarpışmada alabora olan daha küçük Danimarka gemisinde bir ceset buldu.

Karin Hoej'in mürettebatından biri denizde hâlâ kayıp.

İsveç Savcılık Kurumu (SPS) biri Britanya, diğeri Hırvatistan vatandaşı iki kişinin tutuklandığını ve muhtemelen başka birinin ölümüne neden olmak, deniz trafiğinde ağır ihmal ve "denizde aşırı sarhoşluk" gibi suçlamalarla karşı karşıya kalacağını belirtti.

Scotline Marine Holdings Limited sözcüsüyse şunları söyledi:

Standart prosedürlere uygun biçimde, Scot Carrier mürettebatının tüm mensupları, yasal sınırı aşan iki mürettebat üyesiyle birlikte uyuşturucu ve alkol testine tabi tutuldu.

Scot Marine Holdings, katı bir uyuşturucu ve alkol politikası uyguladığını ve meydana gelen herhangi bir ihlale karşı sıfır tolerans gösterdiğini teyit eder.

Sözcü, şirketin sahipleri ve yöneticilerinin ölen kişinin ve denizde kaybolan mürettebat üyesinin ailelerine "samimi düşüncelerini" sunduğunu belirtti.

SPS, çarpışmanın sebebinin belirsiz olduğunu ve yaşananlara ilişkin savcıların incelemesinin ilk aşamalarda olduğunu doğruladı.

İsveç Denizcilik İdaresi'nin sözcüsü bugün BBC'ye çarpışma sonrası sudan çığlıklar duyulduğunu söyledi.

Jonas Franzen, "Çok soğuk ve karanlıktı" dedi.

Su yaklaşık 4 derece ve hava da 5 dereceydi.

İnternet sitesi MarineTraffic'e göre, Scot Carrier Letonya'nın Salacgriva kasabasından İskoçya'nın Montrose semtine seyahat ederken, İsveç'in Sodertalje kentinden ayrılan Karin Hoej de Danimarka'nın Nykoebing Falster şehrine gidiyordu.

Kaynak: Independent Türkçe