ÖMÜR KARATAŞ: "DÜNYA, DENİZLERDE KARBONDİOKSİTİ YÜZDE 50 AZALTMAK ADINA BİR KARAR ALDI"

ÖMÜR KARATAŞ: "DÜNYA, DENİZLERDE KARBONDİOKSİTİ YÜZDE 50 AZALTMAK ADINA BİR KARAR ALDI"

ExpoShipping ExpoMaritt İstanbul'un üçüncü gününde ORtech Marine Yönetim Kurulu Başkanı Ömür Karataş Marine Talks'ta bir sunum yaptı.

ExpoShipping ExpoMaritt İstanbul; üçüncü gününde hız kesmeden devam ediyor. Bugün Marine Talks'ta sunum gerçekleştiren isim ORtech Yönetim Kurulu Başkanı Ömür Karataş oldu.

Ömür Karataş, Geleceğin Yakıtlarının Deniz Ticaretineki Yeri ve Uygulamaları ile ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Karataş, çevre kirliliği adına bir farkındalık yaratmak istediğini belirterek:

"Günümüzdeki sorunlardan en önemlilerinden biri çevre kirliliği. Bununla ilgili bir farkındalık yaratmak adına böyle bir sunum hazırladım.

Dünya, karbondioksiti denizlerde karbondioksiti yüzde 50 azaltmak adına bir karar aldı. Bu durum, mevcut gemilerin daha az yakıt ile çalışmasına anlamına geliyor.

2050 yılında da; yüzde 99 karbondioksit azaltımına gidilecek. Bu da gemilerin performansında düşüklüğüne neden olacak.

Öncelikle, karbondioksiti nasıl azaltırız? sorusuna yanıtlar bulmalıyız. Kısa mesafeli deniz taşımacılığında yüzde yüz elektrikle çalışan sistemler kullanılacak. Deniz sondaj gemilerinde de bu değişimleri göreceğiz.""Fosil yakıtlara, alternatif yakıtlar da gündeme geliyor. Bunlardan birincisi metanol… Brezilya’da otomobillerde metanol kullanılıyor. Sentetik yakıtlar da en büyük rolü hidrojen oynayacak. Ancak hidrojen yakıtının depolama kabiliyeti kısıtlı.

Sistemi destekleyecek bataryalar geliştiriliyor. Özetle şunu söylemek istiyorum. Tüm yakıtların; fiyat, altyapı, çevresel etki, kurallar, erişilebilirlik bazında çok farklı yönleri olacak.

Dünya denizciliğindeki değişen gündemde; kullanılacak deniz yakıtlarının gemilere uyarlanmasını önümüzdeki senelerde hep birlikte göreceğiz." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM