PAN OCEAN, FİLOSUNU 300 GEMİYE ÇIKARACAK

PAN OCEAN, FİLOSUNU 300 GEMİYE ÇIKARACAK

Pan Ocean, dünya genelinde hızla artan dökme yük talebini karşılamak için filosunu 300 gemiye çıkaracak.

Firma, yakın zamanda filosunu bu yıl 300 gemiye çıkarma planını açıkladı.

Bu yıl, Ocak-Haziran ayları arasında ek 76 gemi temin ettikten sonra şu anda 293 dökme yük gemisi işletiyor.

Ayrıca charter sözleşmelerini genişletmeyi planlıyor.

Pan Ocean, geçen yılın sonunda kiralanan 121'e karşılık 191 dökme yük gemisi veya filosunun kabaca üçte ikisini faaliyette tutuyor. 1 yıl veya daha uzun süre kiralanan dökme yük gemilerinin sayısı geçen yıl dörtten 34'e yükseldi.

Baltık Kuru Yük Endeksi, bir haftada yüzde 3.5'lik bir yükselişin ardından geçen Cuma günü 4.235 puana ulaştı ve bu 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Endeks, Haziran 2010'dan bu yana ilk kez bu yılın başlarında 4.000 seviyesinin üzerine çıktı.

Piyasa analistleri, kuru dökme emtia feribotlarına yönelik güçlü talep ve Avustralya ile kömür ticareti konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Çin'deki nakliye kısıtlamaları; endeksin yükselişini sürdüreceğini tahmin ediyor.

Korea Investment & Securities analisti Choi Go-woon, "Yeni dökme yük gemileri inşa etme siparişleri konteyner gemilerine kıyasla yavaş olduğundan, dökme yük için nakliye talebinin gelecek yıl boyunca devam etmesi bekleniyor" dedi.

Piyasa analistleri, Pan Ocean'ın üçüncü çeyrek kazançlarının Nisan-Haziran döneminde kaydedilen 112,0 milyar won (96.3 milyar $) işletme gelirini aşacağını tahmin ediyor. Dökme yük gemisinin operasyondan 100 milyar wondan fazla kazandığı son zaman 2008'in dördüncü çeyreğindeydi.

Salı günü, Pan Ocean hisseleri yüzde 0.48 değer kazanarak 8.310 won'dan kapattı.

Kaynak: TURKDENİZ.COM