PROF. DR. ORAL ERDOĞAN: "ISTFIX ENDEKSİ'NİN, REFERANS ALINARAK FİNANSAL İŞLEMLERDE KULLANILIR OLMASI, TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM"

PROF. DR. ORAL ERDOĞAN: "ISTFIX ENDEKSİ'NİN, REFERANS ALINARAK FİNANSAL İŞLEMLERDE KULLANILIR OLMASI, TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM"

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısında "Küresel Ekonomide Piyasalar ve Denizcilik" isimli bir sunum yaptı.

Oral Erdoğan'ın yaptığı sunumdan başlıklar ise şu şekilde:

"Denizcilik piyasalarına bakıldığında;
dünya filosu, 2020 yılında 2.12 milyar DWT. 2021 filo büyümesi, yüzde 3 olarak gerçekleşmiş durumda. Konteyner piyasalarında yükselme devam ediyor. (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir.)

ISTFIX Endeksi’nin; referans alınan ve finansal işlemlerde kullanılır olması, Türkiye için önemli bir adım olur. Baltık Endeksi’de anormal şekilde büyüdü. Daha da büyümesi olağan... (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

Clarksons ortalama kazanç verilerine bakıldığında; tanker ve konteynerler yükselişine devam ediyor.

Türkiye'deki denizcilik camiası, gemi yatırımı konusunda fırsatları kaçırdı. Türk bayraklı konteyner gemilerinin sayısı maalesef yeterli değil. (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

Yunanistan, yeni gemi alımının önemli bir kısmını yapıyor. Çin keza öyle...

Türkiye, yatırımcı ülke konumunda takılı kaldı. 100 Milyon DWT için projeler geliştirilmeliydi.

Eğer bu şekilde olsaydı; tedarik zinciri bozulmaları, lojistik sıkıntıları atmosferinde Türkiye’ye cari fazla katkısı olacaktı.

Tersaneler, açısından çok iyi şeylere imza atıyoruz. Bunu devam ettirmeliyiz."

Kaynak: TURKDENİZ.COM