ROSATOM: "TÜRKİYE'DE İKİNCİ NÜKLEER SANTRALİ İNŞA EDECEĞİZ"

ROSATOM: "TÜRKİYE'DE İKİNCİ NÜKLEER SANTRALİ İNŞA EDECEĞİZ"

(Rosatom) Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Ankara’nın Türkiye'deki ikinci nükleer güç santralinin inşasını Rosatom'a emanet etmeye karar verdiğini duyurdu.

adscode

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nda konuşan Lihaçev, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni santral inşasının bize emanet edilmesi için siyasi karar alındığını açıkça dile getirdi” ifadelerini kullanırken, yeni nükleer santral konusunda Türk tarafıyla çok aktif müzakereler gerçekleştiğinin altını çizdi.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü, açıklamasının devamında, ”Cumhurbaşkanı Erdoğan, başka bir sahanın bize devredilmesi için siyasi bir karar alındığını açıkça dile getirdi. Şimdi detaylar üzerinde çalışıyoruz. Büyük olasılıkla yeni inşaat sahası Sinop adını alacak” diye konuştu.

Moskova ve Minsk'in, Belarus'ta olası yeni nükleer üretim kapasitelerinin inşası konusunu da incelediğine dikkat çeken Lihaçev, ülkenin güneyinde iki üniteden oluşan bir nükleer enerji santrali inşa etme olasılığının değerlendirildiğini ve Rosatom'un bu projeye de katılmaya hazır olduğunu söyledi.
 
‘Zaporojye NGS’nin Ukrayna ordusunun çekildiği sırada imha edilen fiziksel koruması yeniden sağlandı’

Zaporojye Nükleer Güç Santali’nin (NGS) tahrip olan fiziksel korumasına da değinen Lihaçev, “Santralin Ukrayna ordusunun çekildiği sırada imha edilen fiziksel koruması yeniden sağlandı” dedi ve şöyle devam etti:

Zaporojye NGS’deki tüm teknolojik süreçlerin deneyimli uzmanların kontrolü altında olduğunu ve bu açıdan herhangi bir risk bulunmadığını, ancak santrale ve Energodar şehrine yakın bölgelerde Ukrayna tarafından bombardıman tehdidinin hala devam ettiğini vurguladı.

Haberin Kaynağı: Sputnik News