ROTTERDAM LİMAN İDARESİ, GEMİ YAKIT İKMALİ İÇİN YENİ ÖLÇÜM SİSTEMİNİ ZORUNLU HÂLE GETİRECEK

ROTTERDAM LİMAN İDARESİ, GEMİ YAKIT İKMALİ İÇİN YENİ ÖLÇÜM SİSTEMİNİ ZORUNLU HÂLE GETİRECEK

Rotterdam Liman İdaresince yapılan açıklamada, yakıt ikmalini daha doğru ve verimli ölçebilen kütle akış ölçerlerinin zorunlu hale getirilmesinin planlandığı duyuruldu.

adscode

Liman İdaresince yapılan açıklamada; 1 Şubat 2021 tarihinde kendi yetkisi altında faaliyet gösteren yakıt ikmali gemileri için lisans şartı getirildiği hatırlatılarak, kütle akış ölçerlerin zorunlu hale getirilmesinin bu sürecin devamı olacağı belirtildi. Bu kapsamda, yakıt ikmali sırasında meydana gelen yakıt hacimleriyle ilgili anlaşmazlıkları önlemeye yönelik şeffaflığın ve verimliliğin artırılmasının amaçlandığı, dünyanın en büyük yakıt ikmal merkezi olan Singapur'da 2017 yılında gemi yakıt ikmali için kütlesel akış ölçerlerin zorunlu hale getirildiği vurgulandı.

Liman İdaresince konu üzerine yapılan araştırmaya dayalı verilerde de akış ölçerlerin bunker yakıtı miktarının en doğru ölçümünü sağlayarak zaman tasarrufu yarattığı ve geleneksel manuel ölçümlere kıyasla zamandan tasarruf sağlanarak verimliliğin artacağının ve böylece her bir yakıt barcı için daha yüksek  tedarik devri sağlayacağının görüldüğü ifade edildi.

Uluslararası Bunkerciler Birliği (IBIA) tarafından yapılan açıklamada da Rotterdam Limanı'nın bunker teslimatları için kütlesel akış ölçerlerin kullanımını zorunlu hale getirme yolunda sağlanan ilerlemeden memnuniyet duyulduğu ifade edilerek, yalnızca Rotterdam'da değil tüm limanlarda ve dünya çapındaki diğer yakıt ikmali merkezlerinde akış ölçerlerin zorunlu hale getirilmesine yönelik gelişmelerin desteklendiği ifade edildi.

Bu doğrultuda; IBIA ve BIMCO'nun da (Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi) içinde yer aldığı bir anket çalışmasının proje öncesinde gerçekleştirilmiş olduğu ve bu çalışmada piyasa koşullarını iyileştirmek ve yakıt ikmali tedarikçileri arasındaki anlaşmazlıkların azaltılması için yakıt ikmali tedarikçi lisanslaması ve yakıt ölçerlerin daha fazla kullanımının endüstri tarafından güçlü şekilde desteklendiğinin görüldüğü vurgulandı.

Ayrıca, Rotterdam Limanı tarafından Şubat 2021'de getirilen yakıt ikmali gemileri için getirilen lisans şartının IBIA dahil olmak üzere hem yerel hem de uluslararası çok çeşitli paydaşla yapılan ayrıntılı bir istişare sürecinin sonucu olduğu ve sürecin Antwerp Limanı başta olmak üzere Belçika bölgesine de yansıyacağının beklendiği ifade edildi.