SALİH ZEKİ ÇAKIR: "İSTANBUL BAZLI BİR NAVLUN BORSASINA ÇOK FAZLA İHTİYACIMIZ VAR"

SALİH ZEKİ ÇAKIR: "İSTANBUL BAZLI BİR NAVLUN BORSASINA ÇOK FAZLA İHTİYACIMIZ VAR"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Türkiye Lojistik Portalı'nın Basın Lansmanı'nda Denizcilik sektörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Lojistik Portalı'nın ülke ihracatına önemli katkılar sağlayacağını dile getiren İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır:

"Öncelikle bu portalın denizciliğimize, ihracatçılarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu portal, bir ihtiyaç üzerine ortaya çıktı. Esas ihtiyaçlar, risklerde ortaya çıkar.

İhracatçılarımızın yaşadığı konteyner kaynaklı navlun krizi böyle bir ihtiyacı ortaya çıkardı. Bizler de; süreç içerisinde destek olmaya çalıştık. Hem taşıtan hem taşıyanlar açısından güvenli bir ortam oluşturması nedeniyle faydalı olacağını düşünüyorum. Bunu faydalı kılacak unsur; hem ihracatçılar hem armatörlerimiz tarafından etkin olarak kullanılması olacaktır. (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

Kendini yenileyen ve eksikleri gideren bir çalışma olacak. Bu portalı, farklı kılan; tabir-i caizse güvenli bir liman olması. Bu portaldan hizmet alacak firmaların da güvenilir olması çok mühim. Arz-talebin, rekabetin serbestçe oluşacağı bir ortam. Navlunlarda bu vesileyle bir denge oluşturulabilir. Navlun sorunu, daha çok küçük ölçekli ihracatçılarımızın sorunu. Portal, aynı zamanda doğru firmayı bulmakta tereddüt eden ihracatçılarımız için çok faydalı olacak." dedi. (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)Lojistik sektörünün en önemli kalemlerinden olan deniz taşımacılığının ülke ekonomisine daha fazla katkı vermesi adına İstanbul Navlun Borsası'nın kurulmasının önemi vurgu yapan Salih Zeki Çakır:

"Bu süreci birlikte göreceğiz. Gidişatın değerlendirileceği yeni çalışmalara ihtiyacımız var. Denizcilikte uzun yıllardır dile getirdiğim; bizim ihracatçılarımız ile armatörlerimizin istifade edebileceği, İstanbul bazlı bir navlun borsasına ihtiyacımız var. TİM, TOBB, Deniz Ticaret Odamız ve Ticaret Bakanlığımızın inisiyatif alarak böyle bir çalışmayı hayata geçirmesi; bu portal gibi hizmetlerin faydalı olmasının önünü açacaktır. Borsadaki ileriye dönük işlemler, ihracatçılarımız için güçlü bir güvence olacaktır. Yakın zamanda böyle bir lansmanın hazırlığını tamamlayarak ilgili paydaşlarla önemli bir hizmet yapmak istiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM