SALİH ZEKİ ÇAKIR: ‘NAVLUN KRİZİNE NASIL ÇÖZÜMLER GETİRİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ’

SALİH ZEKİ ÇAKIR: ‘NAVLUN KRİZİNE NASIL ÇÖZÜMLER GETİRİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ’

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, 6. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi’nin açılış konuşmasında lojistik sektöründe deniz yolu taşımacılığının önemine vurgu yaptı.

6.Ekonomi ve Lojistik Zirvesi, taşımacılık sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Organizasyonun açılış konuşmasını İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır gerçekleştirdi.

Lojistik denince akla ilk olarak deniz yolu taşımacılığının gelmediğini, ancak bu durumun gerçeği yansıtmadığını dile getiren Salih Zeki Çakır, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

"Lojistik denilince belki ilk akla gelen denizcilik sektörü olmayabilir, ancak bu durum böyle değil. O yüzden; böylesi önemli bir toplantıda sizlere kendi alanım olan denizcilikten bahsetmek istiyorum. Türk denizciliği, takriben 30 Milyon DWT kapasitesiye sahip. Bu kapasite; 2008’den bu yana finansal kriz sonrası en yüksek seviyedir.

Sektörümüzde; taşımacılık alanında iki önemli gösterge referans alınır. Londra Bazlı Baltık Kuru Yük Endeksi ve yerli kuruluşumuz olan İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX).

Navlun gelirlerinde çok ciddi bir yükselme ortaya çıktı. Pandemi dolayısıyla kötü bir süreç geçirmiş olsak da bu süreci toparlama aşamasına gelmeye başladığımızı düşünüyorum. Navlun krizine nasıl çözümler getiririz diye düşündük. Üzerinde çalıştık. Ancak küresel çözüm gerektirdiği için çare olmadı. 

Buna küresel bir çözüm getiremedikten sonra bir manası olmuyor. Pandemi sürecinde; deniz taşımacılığı ve lojistiğin önemi sarih bir şekilde ortaya çıktı. Geçmiş yıllardan alınan derslerden dolayı; bir kararlılık söz konusu. Ülkemizin önünün her alanda açılmasını temenni ediyorum.

Deniz taşımacılığında ne kadar iyi olsanız da bir ürünü uygun bir maliyetle ulaştıramıyorsanız, başarılı sayılmazsınız. Bu sektördeki gelişmelerin daha iyi olması için projeler üretmeli ve elimizden geleni yapmalıyız."

Kaynak: TURKDENİZ.COM