Salih Zeki Çakır, TÜDEV ile ilgili yapılan değişiklikleri değerlendirdi

Salih Zeki Çakır, TÜDEV ile ilgili yapılan değişiklikleri değerlendirdi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, TÜDEV’in; Deniz Ticaret Odası ile bağının güçlendirilmesi nedeniyle TÜDEV Yönetim Kuruluna teşekkür etti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz ayı Meclis Toplantısında açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, TÜDEV ile Deniz Ticaret Odası arasındaki bağın güçlendirilmesi nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Salih Zeki Çakır yaptığı açıklamada: “Yıllardır odamızda, sektörde TÜDEV'in; İMEAK Deniz Ticaret Odamızla hukuki bağının güçlendirilmesi ile ilgili bir talep oluşturmuştuk. Bu anlamda yapılan bir çalışma sonucu, müspet bir netice alınmıştır.  TÜDEV Yönetim Kurulu'na, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu'na, değerli katılımcı kurucu üyelere ve emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Artık rahatlıkla TÜDEV, İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın bir vakfıdır diyebilecek bir konumdayım. Bu anlamda, herkese tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı. 

“Vakıf Senedi değişikliği ile TÜDEV Yönetim Kurulunda Deniz Ticaret Odası kontrolünü daha da güçlendirdik”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ise: “Pandemi nedeniyle yapamadığımız; TÜDEV 2019 Yılı Olağan Genel Kurulu ile 2020 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurulu'nu Piri Reis Üniversitesi'nde 16 Haziran Çarşamba günü gerçekleştirdik. Vakıf Senedi değişikliği nedeniyle üçte iki oy çokluğu sağlanması için katılımın çok önemli olduğu toplantımızı başarıyla tamamlamanın memnuniyetini yaşıyoruz. Denizcilik kamuoyunu uzun süredir meşgul eden Vakıf Senedi değişikliği ile vakfımızın yürütme organı olan Yönetim Kurulu'nda İMEAK Deniz Ticaret Odası kontrolünü daha da güçlendirdik.TÜDEV Yönetim Kurulu'nun oluşturulmasında İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın teklif ettiği üye sayısı üçten altıya çıkarılıp; dokuz asıl üyeden altısının İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından aktif meclis üyeleri arasından belirlenmesi sağlanmıştır. Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu'nun görevinin herhangi bir şekilde sona ermesi hâlinde hâlihazırdaki TÜDEV Yönetim Kurulu üyelerinin durumu ve yeni üye tayini Vakıf Senedi taslağında ilk kez düzenlenmiştir.

Bu minvalde; İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu'nun görevinin sona ermesine müteakip vakıf yönetimine Deniz Ticaret Odası tarafından teklif edilen üyelerin de görevi kendiliğinden sona erecek, boşalan üyeliklerin yerine İMEAK Deniz Ticaret Odası yeni Yönetim Kurulu tarafından iki ay içerisinde yeni üyeler teklif edilecektir.

Deniz Ticaret Odası tarafından teklif edilen Asil Yönetim Kurulu Üyeleri arasında bir boşalma olması hâlinde; İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından teklif edilen yedek üyeler sırasıyla asil üyeliğe getirilecektir.

Bir diğer önemli husus ise; Vakıf Senedinin Yönetim Kurulu'nun nasıl oluşacağını gösteren maddelerinin değiştirilmesi için gereken karar yeter sayısı üçte ikiden beşte dörde çıkartılarak değiştirilmiştir. Bu değişikliklerle; TÜDEV ile İMEAK Deniz Ticaret Odası arasında zaten var olan yakın bağ; bir kez daha vurgulanmış ve daha da kuvvetlendirilmiştir.

Seçim taahhütlerimiz arasında en önemli hususlardan biri olan bu değişikliklerin; tam bir mutabakat ve oy birliğiyle hayata geçirilmesine vesile olan TÜDEV Mütevelli Heyeti'nin tüm üyelerine can-ı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum.

Kaynak: TURKDENİZ.COM