SALİH ZEKİ ÇAKIR: "TÜRK DENİZ TİCARET FİLOSU'NUN YENİLENMESİ KONUSU YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMELİ"

SALİH ZEKİ ÇAKIR: "TÜRK DENİZ TİCARET FİLOSU'NUN YENİLENMESİ KONUSU YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMELİ"

Salih Zeki Çakır, İMEAK Deniz Ticaret Odası Mayıs Ayı Meclis Toplantısı'nda söz alarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Kacır'a bir soru yöneltti.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mayıs Ayı Meclis Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır katılım sağladı.

Kacır'ın meclise hitabının ardından soru-cevap kısmına geçildi.

Soru-cevap kısmında söz alan Salih Zeki Çakır Koster Filosu Yenileme Projesi ile ilgili Kacır'a şu cümleleri aktardı:

"TÜRK DENİZ TİCARET FİLOSU'NUN YENİLENMESİ KONUSU YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMELİ"

"2000'li yılların başında geçmişi olan bir proje. Sizlerin Bakan Yardımcısı olduğu dönemlerde Faruk Özlü Bakanı'mızın çok sahip çıktığı bu proje ile denizcilik tarihinde olmayacak bir noktaya getirmiştik. Kamu-sektör ortaklığının çok iyi örneği olan bir oluşum yapılmıştı. Öz kaynağı da aktarılmıştı. Kuruluş için gerekli sermayesi de yatırılmıştı. Malumunuz, bu proje bazı sebeplerden kaynaklı akamete uğradı. Sizlerin konuşmasından cesaret alarak, ülkemizin şu anda içinde bulunduğu şartları da dikkate alarak özellikle gemi-inşa sanayimizin kısmen rekabet gücünü kaybettiği bu süreçte bu projenin Türk Deniz Ticaret Filosu'nun Yenilenmesi şeklinde daha geniş katılımlı yeniden masaya yatırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Bakanlığımız ve sektör paydaşlarımız ile yeniden bir çalışma grubu oluşturarak; geçmişten günümüze yeni bir sürecin başlatılmasını talep ediyoruz. 

Bunun yanı sıra; Denizcilik Mükemmelliyet Merkezi oluşturmak konusuna değinmek istiyorum. Gelişen teknolojilere yönelik denizciliğimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, mükemmelliyet merkezinin kurulması için Bakanlığımızın desteğini istirham ediyoruz. Böyle bir merkeze üniversitelerimizin ve sektör paydaşlarının acil ihtiyacı olduğunu düşünüyorum."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da Çakır'a cevaben:

"Bizler, Koster Yenileme Projesi ve Denizcilik Mükemmelliyet Merkezi konusu da aynı şekilde denizcilik sektörünü ilgilendiren tüm konuları desteklemeye hazırız. Elimizdeki destek ve teşvik unsurları ile sizin yanınızda oluruz. Eğer büyük ölçekli bir yatırım tanımlayabilirsek, bunu proje bazlı teşvik konusu hâline de getirebiliriz. Sizler böyle bir inisiyatif başlatırsanız, bizler Bakanlık'tan ilgili tüm birimleri dahil ederiz. Geçmişte yapılan çalışmaları belki biraz güncelleyerek yol haritasını çıkarır ve gereken tüm desteği sunarız." ifadelerini kullandı.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ