SALİH ZEKİ ÇAKIR: "TÜRK VE DÜNYA DENİZCİLİĞİ İÇİN, YENİ TEKNOLOJİLERE BAĞLI OLARAK FIRSAT VE TEHDİTLER SÖZ KONUSU OLACAK"

SALİH ZEKİ ÇAKIR: "TÜRK VE DÜNYA DENİZCİLİĞİ İÇİN, YENİ TEKNOLOJİLERE BAĞLI OLARAK FIRSAT VE TEHDİTLER SÖZ KONUSU OLACAK"

2. Uluslararası Gemi ve Deniz Teknolojisi Kongresi’nde kürsüye çıkan İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, yeni teknolojilerin takibi için finansman ihtiyacının gerekliliğine vurgu yaptı.

Salih Zeki Çakır, deniz teknolojilerine dair tüm konuları yakından takip ettiğini dile getirerek şunları kaydetti:

"Fiilen bir girişimci olarak, bu gelişmeleri yakından takip etmek zorundayız. Şahsım adına; bu tür kongrelere katılım sağlayarak destek vermeye çalışıyorum.

Önümüzdeki süreçte, Türk ve Dünya denizciliği için, yeni teknolojilere bağlı olarak fırsat ve tehditler söz konusu. Sektör paydaşları olarak, bu fırsat ve tehditlerin ne olduğunu iyi analiz ederek çizgimizi bu doğrultuda belirlemeliyiz.

Akıllı gemiler, akıllı tersaneler, akıllı limanlar… 

Günümüzün getirdiği yenilikler doğrultusunda bu başlıklar bizi eskisi kadar şaşırtmıyor.  Elbette, yeşil gemi ve çevrenin korunması çok önemli konular. Ancak, bu işin bir de bütçe tarafı var. Yani, ciddi maliyetler getirecek hususlar söz konusu.

Bazı soru işaretlerimiz var. Türk denizcilik sektörü, bu durumu ne derecede başaracak? Yeşil ve Akıllı Denizcilik Endüstrisini, uygulamaya gelince kim hangi ölçüde adapte olabilecek ve maliyeti karşılayabilecek?

Bunu yaşayıp göreceğiz. Şunu biliyoruz ki, süreci bize zaman gösterecek. Şu an sadece kendi açımızdan merak içerisindeyiz.

Bu bağlamda, düzenlenmiş olan bu kongrede emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum."

Kaynak: TURKDENİZ.COM