Sri Lanka'da, kimyasal konteyner gemisi battıktan sonra büyük bir çevre felaketi yaşanıyor!

Sri Lanka'da MV C-Press Pearl gemisinin 12 gün yanmasının ardından çevre temizliği çalışmaları için seferberlik başlatıldı.

Sri Lanka'da günlerce yandıktan sonra batan MV X-Press Pearl gemisi nedeniyle büyük bir çevre felaketi yaşanıyor.

25 ton nitrik asit ve çevreye zararlı birçok kimyasal madde taşıyan gemi 12 gün boyunca alevlerin içinde kalmıştı. MV X-Press Pearl'i Colombo Limanı'ndan uzaklaştırma çalışmaları, geminin kıç tarafının deniz tabanına oturması nedeniyle başarısız olmuştu. Geminin kıç tarafı 21 metre derinlikte deniz tabanına oturdu, pruvası ise yavaşça sulara gömülüyor.

MV X-Press Pearl isimli geminin operatörü, petrol sızıntısını önlemek için Sri Lanka Donanması ile koordinasyon içinde çalışmalarını sürdürüyor.

Hindistan'dan da petrol sızıntısını önlemek için üç yardım gemisi Sri Lanka'ya gönderildi.

Geminin günlerce yanması ve ardından batmasından sonra Sri Lanka, büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya kaldı. Yangın nedeniyle sahiller plastik poşet yapımında kullanılan kimyasallar ve çeşitli mikroplastik maddeler ile kaplandı.

Hükûmet, 80 kilometrelik kıyı şeridinde balık avını yasaklamıştı.  

Yetkililer; kimyasal maddeler ve petrolün suya karışmasıyla; denizdeki ekolojik hayatın yok olabileceğini ve korkunç bir çevre felaketinin yaşanabileceğini açıkladı. Batı Avustralya Üniversitesi'nde Oşinografi Profesörü olan Charitha Pattiaratchi; sıkıştırılmış organik madde veya biyokütleden yapılan biyoyakıtlar olan üç milyar kadar küçük peletin denize karışarak sahile vurduğunu söyledi. Pattiaratchi, peletlerin parçalanamadıkları için sonsuza kadar deniz ortamında kalacağını ifade etti.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM