SU ÜRÜNLERİNDE İHRACAT HEDEFİ; 1,5 MİLYAR DOLAR...

SU ÜRÜNLERİNDE İHRACAT HEDEFİ; 1,5 MİLYAR DOLAR...

Türkiye su ürünleri ihracatı bu yıl OcakTemmuz’da bir önceki aynı döneme göre yüzde 39,5 oranında artarak 763.6 milyon dolara ulaştı.

Bereketli bir sezon beklediklerini aktaran TİM Su Ürünleri Sektör Konseyi Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, bu yıl su ürünleri ihracatında rekor yılı olacağını söyledi.

Denizlerde avlanma yasağı 1 Eylül günü kalkıyor. Tüm hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar denizlere açılmak için gün sayarken, TİM Su Ürünleri Sektör Konseyi Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, yasakların ardından “vira bismillah” diyerek bereketli bir sezon beklediklerini söyledi. Türkiye’de stoklar üzerindeki av baskısının azaltılması ve avcılığın sürdürülebilir olabilmesi için av yasaklarının gerekli olduğunu savunan Sagun, 1,5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini bildirdi.

“Müsilaj popülasyonu da ihracatı da etkilemeyecek”

Haziran ayında Marmara Denizi’nde görülen müsilajın başlangıçta endişe yarattığını bildiren Sagun, ancak, alınan önlemler ve yapılan temizleme çalışmalarının sonucunda denizlerin yeniden eski günlerine dönmeye başladığını bildirdi. Tarım Bakanlığı’nın ve belediyelerin yoğun temizleme çalışmaları neticesinde ilk günlerdeki gibi büyük bir tehlikeden söz etmemin mümkün olmadığını söyleyen Sagun, “Aslında geçtiğimiz sezon Bakanlığımızın balık popülasyonunu korumak için getirdiği dönemsel av yasakları ve pandemi sebebiyle avcılık istenildiği gibi gitmedi. Birçok balıkçı sezonu erken kapattı. O nedenle bu yıl balıkçılarımız umutlu. Denizlerimizde bol balık olacağının sinyalleri şimdiden gelmeye başladı. Özellikle hamsi ve çinekopta bolluk yaşanmasını bekliyoruz” dedi. Müsilajın ihracata da olumsuz etkisi olmayacağına değinen Sagun, Türkiye’nin ağırlıklı olarak çipura, levrek, alabalık ve orkinos ihraç ettiğini, son bir iki yıldır bu ürünler arasına eklenen Karadeniz Somonu’nda da ihracatın istikrarlı bir şekilde arttığını açıkladı. Bu ürünlerin ağırlıklı olarak açık denizlerden ve Ege ve Akdeniz’deki korunaklı çiftliklerden elde edildiğini ifade eden Sagun, bu nedenle ihracat açısından hiçbir endişe duymadıklarını ve 1,5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini bildirdi.

“Su ürünlerinde kilogram birim fiyatı 7 dolara ulaştı”

Su ürünleri ihracatı bu yılın Ocak-Temmuz döneminde 2020 yılının aynı dönemine oranla yüzde 39,5 oranında artarak 763.6 milyon dolara ulaştığını belirten Sagun, en fazla ihraç edilen çipura, levrek ve alabalıkta birinci pazar AB ülkeleri olurken, Mavi Yüzgeçli Orkinos’ta ise Japon pazarında söz sahibi olduğumuzu kaydetti. Hedeflerinin Çin başta olmak üzere diğer Uzakdoğu ülkelerinde de söz sahibi olmak olduğunu aktaran Sagun, “Bu amaçla hem bakanlığımız hem de sektör kuruluşları olarak yoğun bir çalışma içindeyiz. İthal girdi kullanmadan tamamen yerli kaynaklarla ülkemize döviz kazandırmaya devam ediyoruz. Türkiye toplam ihracatının kilogram birim fiyatı ortalama 1.3 doların altında iken, su ürünleri sektörü 6-7 dolara ulaştı. Yüksek teknolojimiz, modern tesislerimiz, ürün kalitemiz ve markalarımız ile katma değerimiz sürekli artıyor. Bu hem ülke hem de sektör açısından sevindirici” diye konuştu.

Sagun, Türkiye ile İngiltere arasında 1 Ocak 2021 tarihinde imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın da Türkiye’den İngiltere’ye yapılan su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatını artırdığını, bu ülkeye yoğun bir şekilde çipura ve levrek gönderildiğini duyurdu.
 
Kaynak: Dünya Gazetesi