SÜVEYŞ KANALI'NDA KARAYA OTURAN GEMİ YÜZDÜRÜLDÜ...

SÜVEYŞ KANALI'NDA KARAYA OTURAN GEMİ YÜZDÜRÜLDÜ...

Kanal Otoritesi, karaya oturan geminin yüzdürüldüğü ve deniz trafiğinin normale döndüğünü duyurdu.

adscode

Yetkili Usame Rabie, AFP'ye yaptığı açımlamada, römorkörlerin 'ani bir teknik arıza' yaşayan gemiyi onarım için güvenli bir şekilde 'çekmeye başladığını' söyledi.

Ever Given günler sonra kurtarılmıştı

Öte yandan 21 Mart 2021'de 'The Ever Given" isimli dev konteyner gemisi, kum fırtınası ve kötü hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi üzerine Süveyş Kanalı'nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

Geminin kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatmasıyla kanalın iki yakasında uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol, LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) ve pek çok ürünün sevkiyatında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanal İdaresi, 6 gün süren çalışmaların ardından 29 Mart'ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın, deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

Bu süreçte Mısır'ın günlük yaklaşık 12-14 milyon dolar zarara uğradığı tahmin edilirken, kazadan sonra göller bölgesine çekilen Ever Given'ın küresel ticarete verdiği günlük zararın ise 10 milyar dolar civarında olduğu belirtilmişti.

Haberin Kaynağı: sputniknews.com.tr