TERSAN, 2023'TE İNŞA YETENEĞİNİ ARTIRACAK PROJELERE ODAKLANACAK

TERSAN, 2023'TE İNŞA YETENEĞİNİ ARTIRACAK PROJELERE ODAKLANACAK

Tersan Tersanesi, 2023’te açık deniz platformları konusundaki inşa yeteneklerini artıracak projelere ağırlık verecek.

Şirket bu yıl ayrıca yakın zamanda giriş yaptığı yolcu gemisi sektöründe yeni projeler üstlenmeyi hedefliyor.

Gemi inşa sektörünün en fazla ihracat yapan şirketlerinden Tersan, 2023 yılında, sipariş defterini farklı nitelik ve özelliklerde projelerle zenginleştirmeyi hedefliyor. Açık deniz platformları ve yolcu gemileri şirketin bu yıl odaklanacağı alanlar arasında.

Tersan Tersanesi Pazarlama İletişimi Yöneticisi Elif Şahin, Tersan'ın sipariş defterinde şu an için aktif 16 projenin yanında, kontratı imzalanmış, efektif olma sürecinde olan üç proje olduğunu söyledi. Bu projelerin teslimatları 2023 ve 2026 yılları arasında yapılacak. Yolcu gemileri, feribotlar, farklı özelliklerde balıkçı gemileri ve açık deniz destek gemilerinden oluşan bu siparişlerin bazıları henüz mühendislik aşamasındayken, bazıları çelik kesim, blok imalatı, donatım ya da teslimat aşamasında.

Tersan'ın bu yıl sipariş defterini farklı nitelik ve özelliklerde projelerle zenginleştirmeyi hedeflediğini açıklayan Elif Şahin, “Deniz üstü rüzgar enerjisi sektöründe bize gelen talepler de dahi tanık olduğumuz trend 2023 yılında artarak devam edecek gibi duruyor. Bu sektöre hizmet veren gemileri 2022 yılında sipariş defterimize eklemiştik. 2023 yılında hedefimiz aynı zamanda açık deniz platformları konusundaki inşa yeteneklerimizi ortaya koyacağımız siparişlere imza atmak. Bunun dışında rüştümüzü zaten ispatladığımız balıkçı gemisi segmentinde yeni siparişler almayı, Havila yolcu gemileri ile giriş yaptığımız yolcu gemisi/cruise sektöründe yeni projelerde yer almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

2022'de 4 proje teslim etti

Tersan, 2022 yılında birbirinden farklı özelliklere sahip 4 projeyi müşterilerine teslim etti. Bir yolcu gemisi, iki fabrika balıkçı gemisi ve biz özel amaçlı kargo gemisinden oluşan bu projeler Norveç, İspanya ve Rusya gibi Avrupa ülkelerine ihraç edildi. Elif şahin, projelerin büyüklük ve özelliklerine bağlı olarak yılda ortalama 4-8 gemi arasında teslimat gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.

Tersan, dünyanın en büyük batarya kapasiteli yolcu gemisi Havila serisinin 2. gemisi Havila Castor'u 2022 yılında teslim etti. Bu serinin ilk gemisi Havila Capella ise, 2022 yılında Nor-shipping organizasyonu tarafından “Yeni Nesi Gemi” ödülüne layık görüldü. Ayrıca 2022 yılı içerisinde, açık deniz rüzgar marketinde bir ilk olacak alternatif yakıtlı metanol ve MDO/HVO ile çalışan ve akü güç sistemi kombinasyonuyla birlikte karbon ayak izinin azalmasına büyük katkı sağlayan Hollandalı Acta Marine firması için inşa edilen açık deniz rüzgar türbini destek gemilerini sipariş defterine eklendi.

HABERİN KAYNAĞI: EKONOMİM