TERSANELERDE KURU YÜK GEMİSİ VE TANKER İNŞASINA YER KALMADI

TERSANELERDE KURU YÜK GEMİSİ VE TANKER İNŞASINA YER KALMADI

Küresel sipariş defteri şu anda filo kapasitesinin yüzde 10'unu oluşturuyor.

Küresel denizcilik sektörü, sipariş defterindeki değişim ve yüksek inşa fiyatları gibi faktörlerle karşı karşıya. Clarkson Research tarafından yayınlanan son verilere göre, küresel sipariş defteri şu anda filo kapasitesinin yüzde 10'unu oluşturuyor.

Tanker ve dökme yük gemisi filoları için bu oran daha düşükken, konteyner gemisi filosu için oldukça yüksek. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından sıvılaştırılmış doğalgazın boru hatları yerine farklı pazarlardan gemilerle tedarik edilmesi, LNG taşıyıcı gemi siparişlerini ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 50'ye ulaştırdı. Bu durum, özellikle konteyner gemisi ve gaz taşıyıcı sahiplerinin aşırı siparişleri nedeniyle tanker ve kuru yük firmalarının filolarını yenilemekte zorlanmasına neden oldu. Ancak, Braemar Brokers'ın son LNG piyasası raporu, yavaşlayan proje nihai yatırım kararları ve yüksek inşa fiyatları nedeniyle daha az sipariş verildiğine dair işaretler olduğunu ve bugünkü yüksek fiyatların spekülatif siparişleri azalttığını belirtiyor.

Braemar tahminlerine göre, küresel LNG filosu, 2027'ye kadar yüzde 36 oranında büyüyecek. Maersk Broker ise tersanelerde artık yeni inşa yuvası bulunmadığını raporlarken, tersanelerin fiyat ve ödeme koşullarının esnek olmadığını belirtti.

Kaynak: Ekonomim.com