The Economist tarafından 'Dünya Okyanus Zirvesi' düzenlendi

The Economist tarafından 'Dünya Okyanus Zirvesi' düzenlendi

The Economist’in düzenlediği Dünya Okyanus Zirvesi - World Ocean Summit 2021’in üst düzey konuşmacıları arasında TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu da yer aldı.

Dünyaca ünlü haftalık ekonomi dergisi The Economist’in bu yıl 8’incisini düzenlediği etkinlikte, iş dünyası, hükümetler ve sivil topluma alanında küresel düzeyde üst düzey uzmanlar sürdürülebilir bir okyanus ekonomisini sağlamanın cevaplarını aradı.

Bu yıl ilk defa çevrimiçi olarak gerçekleştirilen etkinliği dünyanın her yerinden 5 binden fazla kişi izledi. Beş gün süren oturumlarda katılımcılar, okyanus ve denizler, iklim değişikliğiyle mücadele, biyolojik çeşitliliğin artırılması, kıyı topluluklarının korunmasında ve ekosistemlerin geri kazanılmasında oynadığı rolü keşfetmek için farklı sektörlerde cevaplar arayarak oluşturulması gereken politikaları tartıştılar.

BIMCO Başkanı da olan Şadan Kaptanoğlu, zirvede yaptığı konuşmada, denizcilik sektörünün karbon salınımını azaltmada kararlı olduğunun altını çizerek her bir bireyin aynı kararlığı paylaşmasının önemini vurguladı. Kaptanoğlu, “Bir gecede bu dönüşümün gerçekleşmesi imkansız. Nedeni çok basit, 60 bin geminin geri dönüşümü söz konusu. Bu gemilerin atık olması gezegenimize çok ciddi zararlar verecektir. Bundan dolayı çok dikkatli ve dengeli hareket etmek zorundayız” dedi.

Kaynak: TURMEPA (IG)