TÜRK BAYRAKLI GEMİ KARADENİZ'DE MAYINA ÇARPTI

TÜRK BAYRAKLI GEMİ KARADENİZ'DE MAYINA ÇARPTI

Balast tankı hasar gören geminin mürettebatının güvende olduğu bildirildi.

adscode

Türk bayraklı KAFKAMETLER isimli kargo gemisi, Karadeniz'de Romanya açıklarında bir mayına çarptı ve hafif hasar aldı. Denizcilik ve güvenlik kaynakları, mürettebatın güvende olduğunu bildirdi. 

Britanya merkezli deniz güvenliği şirketi Ambrey, kendilerine verilen bilgiyi kaynak göstererek geminin Romanya Sulina'nın 11 deniz mili kuzeyinde, Sulina Kanalı yakınlarında mayına çarptığını aktardı. 

Ambrey, "Geminin 21.20 GMT'de (TSİ 00.20) bir patlama yaşadığı belirtildi. Gemi, hasarı kontrol etmek için kısa süreliğine demir attı" notunu paylaştı. 

Ambrey, saat 00.20 GMT (TSİ 3.30) sularında Türk bayraklı geminin tekrar hareket etmeye başladığını ve can kaybı bildirilmediğini aktardı.

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, birkaç aydır gemilerin mayınlara çarptığı bir olay kayıtlara geçmemişti. Sigortacılar Karadeniz'i yüksek riskli bölge sınıfına alıyor ve yüzen mayınlar endişe yaratmaya devam ediyor. 

Reuters'a konuşan bir Ukrayna hükümet kaynağı, bir geminin mayına çarptığını doğruladı. Kaynak, "Yüksek ihtimalle 2. Dünya Savaşı'ndan kalma bir mayın veya geçen sene orada bırakılan deniz mayınlarından birine çarptılar" dedi. 

Kaynak: T24