"Türkiye’nin denizyolu taşımacılığındaki rolü güçlenecek"

"Türkiye’nin denizyolu taşımacılığındaki rolü güçlenecek"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: "İstanbul Boğazı'ndan 13 kat daha güvenli olacak. Kanal İstanbul ile Türkiye’nin denizyolu taşımacılığındaki rolü güçlenecek" dedi.

Kanal İstanbul Projesi temel atma töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul, seyir güvenliği açısından İstanbul Boğazı'ndan 13 kat daha güvenli olacak. Kanal İstanbul ile Türkiye’nin denizyolu taşımacılığındaki rolü güçlenecek; Karadeniz, Ticaret Gölü haline dönüşecektir” dedi.

Kanal İstanbul Projesi temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşiyor. Temel atma törenine helikopterle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bekleyen kalabalığı selamladı. Vatandaşlarla selamlaşan Erdoğan, daha sonra törenin yapılacağı alana geçti. İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşuyla başlayan törende ilk olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

“Türksat 5A uydumuz; hizmet vermek için gün sayıyor. Sizlerin teşrifiyle 28 Haziran Pazartesi günü uydumuzu hizmete alıyoruz”

Türkiye’nin son 19 yılda ulaşım ve iletişim altyapısını geliştirmek için olağanüstü yatırımlar gerçekleştirdiklerini aktararak sözlerine başlayan Bakan Karaismailoğlu, “Bazılarının hayal dediği, bazılarınınsa hayal bile edemediği; Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Çamlıca Kulesi, Marmaray, İstanbul Havalimanı, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi nice dev ulaştırma projelerini tamamladık ve milletimizin hizmetine sunduk. Bu projelerin yanı sıra; Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 200 kilometrenin üzerine çıkardık. Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle aştık. Ülkemizi yüksek hızlı tren hatları ile ördük havalimanı sayımızı 56’ya yükselttik, sizin de ifade ettiğiniz gibi ‘hava yolunu halkın yolu’ yaptık. Türksat 5A uydumuz; hizmet vermek için gün sayıyor. Sizlerin teşrifiyle 28 Haziran Pazartesi günü uydumuzu hizmete alıyoruz. Haberleşme alanında da attığımız adımlar ve yaptığımız yatırımlarla ülkemizin çağın ötesine geçmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
Yürütülen çalışmaların ülkenin ekonomisinin kalkınmasına katkı sunduğunu vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Halkımızın daha çevreci ve konforlu bir ulaşım hizmeti almasına, imkan vermiştir. Hiç şüphesiz ulaştırma sektörünün en önemli bileşenlerinden birisi su yolları ve denizcilik alanı. Günümüzde ise yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği İstanbul Boğazındaki; Gemi trafiğindeki artış, gemi boyutlarının büyümesi ve özellikle, akaryakıt gibi tehlikeli maddeleri taşıyan tanker geçişlerinin artması, dünya mirası İstanbul üzerinde büyük baskı ve tehdit oluşturuyor. 54 İskelede günde 500 bin yolcu taşıyan şehir içi vapur ve feribotlar içinde çok ciddi kaza riski söz konusu. İstanbul Boğazı’nı kullanan gemilerin güvenli geçişi için yıllık kapasitesinin 25 bin olduğu düşünüldüğünde; bugün yaklaşık 45 bin olan, önümüzdeki yıllarda 78 bine çıkacak olan gemi trafik yükünün İstanbul Boğazı’nın seyir, can, mal ve çevre güvenliğini nasıl tehdit ettiği daha iyi anlaşılıyor” dedi.

“Kanal İstanbul ile Türkiye’nin denizyolu taşımacılığındaki rolü güçlenecek; Karadeniz, Ticaret Gölü hâline dönüşecektir”

Geçtiğimiz hafta, seyir halindeki kargo gemisinin bir balıkçı teknesine çarpması sonucu iki balıkçının kaybettiğini hatırlatan Bakan Karaismialoğlu, “Bunlar İstanbul Boğazı’nda alternatif bir geçiş güzergahına ne denli ihtiyaç olduğunu apaçık gösteriyor. Mühendislik çalışmalarında 204 bilim insanının görev aldığı Kanal İstanbul, tamamlandığında başta İstanbul Boğazı ve çevresindeki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlaması, Boğazın tarihsel ve kültürel dokusunun korumasının yanı sıra; İstanbul Boğazı’nın trafik yükünü hafifletecektir. Similasyonlarımıza göre Kanal İstanbul, seyir güvenliği açısından İstanbul Boğazı'ndan 13 kat daha güvenli olacak. Kanal İstanbul ile Türkiye’nin denizyolu taşımacılığındaki rolü güçlenecek; Karadeniz, Ticaret Gölü haline dönüşecektir. Ülkemiz, uluslararası ulaştırma ve lojistik koridorlarından daha fazla pay alacak ve küresel ticarette daha etkin rol oynayacak. İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, limanlar, demiryolu bağlantıları ve dünyanın en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul Dünyayı Türkiye’ye bağlayacaktır” dedi.