Turks ve Caicos Adaları açıklarında sürüklenen tekneden 20 ceset çıktı

Turks ve Caicos Adaları açıklarında sürüklenen tekneden 20 ceset çıktı

Britanya Denizaşırı Toprakları ülkesinin, göçmenleri ABD'ye götüren insan kaçakçıları için Karayipler'deki bir orta nokta olduğu biliniyor.

Turks ve Caicos Adaları açıklarında ikisi çocuk 20 ceset taşıyan bir tekne sürüklenir halde bulundu.

Tekne, geçen perşembe Grand Turk Adası'nın yaklaşık 2 kilometre açıklarında balıkçılar tarafından fark edildi. Balıkçılardan ihbar alan Turks ve Caicos Adaları Kraliyet Emniyet Gücü'nün deniz şubesi tekneyi karaya çekti.

Polis, cinayet ihtimalini elediklerini, ölüm koşullarını ve teknenin nasıl Turks ve Caicos Adaları sularına geldiğini araştırdıklarını söyledi.

Polis memurları gemidekilerin kimliklerini de tespit etmeye çalışıyor.

Turks ve Caicos Adaları Kraliyet Emniyet Gücü yaptığı açıklamada "Ölüm nedeni açıklanamazken cinayet ihtimaline işaret eden hiçbir delil bulunmamaktadır ve memurlarımız bu kişilerin nasıl öldüklerine dair diğer ihtimalleri değerlendiriyor" dedi.

Emniyet Amiri Trevor Botting, teknenin büyük olasılıkla Karayipler yakınlarından geldiğini söyleyerek adaların teknenin nihai varış noktası olduğunu düşünmediklerini ekledi.

Botting "Teknenin Karayipler bölgesine yakın bir noktadan geldiğine ve ne Turks ve Caicos Adaları'nın ne de bölgenin hedeflenen varış noktası olmadığına inanılıyor" dedi.

Britanya Denizaşırı Toprakları olan Turks ve Caicos Adaları'nın Haiti, Sri Lanka ve Hindistan'dan ABD'ye giden insan kaçakçılığı tekneleri için bir orta nokta olduğu biliniyor.

Haziran 2020'de Sri Lanka doğumlu Kanada vatandaşı Srikajamukam Chelliah, Turks ve Caicos Adaları'nda insan kaçakçılığı suçlamalarını kabul etmiş ve Sri Lanka'dan ABD'ye belgesiz göçmen kaçırma amacıyla anlaşma yapmaktan 14 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Botting şunları söyledi:

Koşullar ne olursa olsun bu, birçok kişinin hayatını kaybettiği trajik bir olaydır ve emniyet gücünün düşünce ve duaları sevdiklerini kaybeden ailelerledir. Teknedekilerin kimliklerini tespit etmek ve aileleriyle iletişime geçmek için elimizden geleni yapacağız.
Botting olay yerine müdahale eden polis ekibine ve sağlık kurumlarına da teşekkür ederek ölümleri "toplumsal bir felaket ve çok üzücü bir olay" olarak nitelendirdi.

Attığı tweet'te Botting, polis memurlarının durumu "profesyonelce ve büyük haysiyet ve insanlıkla" ele aldığını söyledi.

Turks ve Caicos Adaları'nda geçen hafta yapılan keşiften önce mayıs sonlarında Tobago kıyıları açıklarında da bir balıkçı teknesinde 14 kişi ölü bulunmuştu. Yerel makamlar teknenin Afrika'daki Moritanya'dan çalındığını doğrulamıştı.

Kaynak: Independent Türkçe