UKRAYNA LİMANLARI'NDAKİ TÜRK TİCARİ GEMİLERİ HAKKINDAKİ SON GELİŞMELER!

Ukrayna Limanları'nda 20 Türk gemisi ülkeye dönüş yolu arıyor. Savaşın başlamasıyla limanlar kapandı.

Ukrayna Limanları'nda 20 Türk gemisi ülkeye dönüş yolu arıyor.

Savaşın başlamasıyla limanlar kapandı. Çalışanlar görevi bıraktı. Azak Denizi'nde 3, Karadeniz'de ise 17 gemi mahsur kaldı.

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) de gemilerin dönebilmesi için çalışmalar yürütüyor.

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çendik, bölgedeki Türk gemilerinin son durumu hakkında NTV’ye açıklamalarda bulundu.

Hakan Çendik yaptığı konuşmada:

“Ukrayna bölgesinde yaklaşık 20 Türk gemisi ve 300'e yakın mürettebatımız bölgede mahsur kalmış durumda. Gemi personelimizin mağruz kalabileceği olumsuz durumların önüne geçilebilmesi, gerektiği takdirde bölgeden tahliye edilebilmesi amacıyla Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunduk.” şeklinde konuştu.

Türk Deniz Medya aracılığıyla bölgedeki Türk gemilerinden birinde 2. Makinist olarak görev yapan Mustafa Kemal Toprak ise:

“Ukrayna'nın Nikolaev Limanı'na soya fasulyesi yüklemesi için geldik. Dün sabah itibarıyla gemimizin yüklemesi tamamlandı. Yükleme tamamlandıktan sonra, liman işçileri ve acente limandan ayrıldı. Bu durumun nedeni elbette Ukrayna-Rusya arasındaki gerginlik. Herkes iyi, inşallah sağ salim ülkemize döneceğiz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM (ÖZEL HABER)