UKRAYNA, RUS LİMANLARINI “ASKERİ TEHDİT BÖLGESİ” İLAN ETTİ

UKRAYNA, RUS LİMANLARINI “ASKERİ TEHDİT BÖLGESİ” İLAN ETTİ

Rusya’nın “Tahıl Koridoru” anlaşmasından çekilmesinin ardından, Karadeniz limanlarında ciddi güvenlik sorunu ortaya çıktı.

adscode

Rusya’nın, Ukrayna’ya askeri malzeme taşıdığı gerekçesiyle Karadeniz’de seyreden tüm ticari gemilerin meşru hedef sayılabileceği yönündeki tehdidine karşılık Ukrayna da, Karadeniz'deki Rus limanlarını "askeri tehdit bölgesi" (savaş riski bölgesi) ilan etti. Kırım civarında ve Rusya’nın kendi toprakları içinde insansız araçlarla gerçekleştirdiği saldırıları giderek yoğunlaştıran Ukrayna, son olarak bir silahlı insansız deniz araçlarıyla (SİDA), 24 saat içinde iki kez Rus (askeri ve ticari petrol) gemilerini hedef alan saldırılar gerçekleştirdi. Öte yandan, Cumartesi günü Cidde’de gerçekleştirilen ve Rusya’nın davetli olmadığı Ukrayna Barışı konulu zirvede, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının, olası tüm barış anlaşmalarının omurgasını oluşturması gerektiği” üzerinde uzlaşı sağlandı.

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı Kırım civarında ve Rusya’nın kendi toprakları içinde gerçekleştirdiği saldırıları giderek agresifleşiyor ve sayısı son dönemde artıyor. Haftasonu Ukrayna’nın silahlı insansız deniz araçlarıyla (SİDA) 24 saat içinde iki kez Rus petrol tankerlerini hedef alan saldırılar gerçekleştirdi. Kiev’den Rusya’nın tüm Karadeniz limanlarının “savaş riski” bölgeleri olduğu konusunda bir uyarı gelirken, cuma günü Novorossiysk limanında askeri bir gemi hasar aldı, ardından cumartesi günü Kırım yakınlarında Kerç Boğazı’nda bir Rus petrol tankerine İHA saldırısı düzenlendi. FT’deki habere göre cumartesi Rus petrol tankerine yönelik saldırı ülkenin donanmasıyla koordinasyon içinde istihbarat servisi tarafından gerçekleştirildi.

Kaynak: Ekonomim.com