ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKAN YARDIMCISI SELİM DURSUN: “YEŞİL LOJİSTİK UYGULAMALARI, LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN VİZYONUNU ŞEKİLLENDİRECEK”

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKAN YARDIMCISI SELİM DURSUN: “YEŞİL LOJİSTİK UYGULAMALARI, LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN VİZYONUNU ŞEKİLLENDİRECEK”

Selim Dursun, 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şûrası’ndaki “Sürdürülebilir Lojistikte İnovasyon, Yeni Trendler ve Yeşil Lojistik Uygulamaları” panelinde önemli açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun yaptığı konuşmada:

“İnovasyon, lojistikteki yenilik için; büyük önem arz ediyor. Faydalı olabileceğini düşündüğümüz çok önemli yönleri var. Her yönüyle, eksiklikleri tamamlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Buluş, görüş ve önerilerle bunu bütünleştirmek istiyoruz. Getirilen yenilikler rekabetin önünü açacaktır. Lojistiğin her yönüne işlenebilecek olan inovasyon, elbette trendleri takip etmek zorunda. Sektörde ‘milli’ olabilmek de çok önemli. Dijitalleşmedeki hız, kolaylıkları beraberinde getiriyor. Dünyanın değişim geçirdiği bir 10 yıl bekleniyor. İklim krizleri, bu değişimin başlangıcı gibi… (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

“Yeşil Lojistik uygulamaları” bu süreçte kilit bir önem kazanacak. Sektörlerin tümünde bu uygulamaları yürütmek istiyoruz. (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

‘Yeşil Lojistik Belgesi projemiz’ söz konusu. Bu sektörümüz için, çevreci uygulamalara teşvik eden bir adım olacak. Bu yarışta geride kalmamak için verilecek teşvikler, çok mühim. Tüm dünya, çevreyi korumanın ehemmiyetinin son derece farkında. Emisyonların azaltılması, bu durumun en önemli kanıtlarından bir tanesi. Avrupa, sadece kendi gemilerini değil, zamanı geldiğinde ülkelerine ihracat sağlayan gemilerde de emisyon azaltılmasını talep edecek. Artık gemiler, evlerimizdeki beyaz eşyalar gibi sınıflandırılacak. Avrupa ve IMO’nun bu adımları, lojistik sektörünün yeni vizyonunu şekillendirecek. Çevreye verilen zararın üstünde durulması gerekiyor. Karbondioksit salınımı, yılda 940 milyon ton.  Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından; denizcilik sektöründen kaynaklanan sera gazı salınımının azaltılması için çevre dostu, sürdürülebilir yenilikçi teknolojilere finansal destek mekanizması oluşturulacak. Düşük emisyonlu, alternatif yakıtlar ile çalışacak gemiler tasarlanacak. Güzel şeyler, zaman alır. Ama bunu inanarak başaracağız.” ifadelerine yer verdi. (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

Kaynak: TURKDENİZ.COM