ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI, TAHIL KORİDORU’NDAN TAŞINAN YÜKLERLE İLGİLİ RAKAMLARI AÇIKLADI

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI, TAHIL KORİDORU’NDAN TAŞINAN YÜKLERLE İLGİLİ RAKAMLARI AÇIKLADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, tahıl koridorundan bir ayda 1 Milyon 680 bin 396 ton yük taşındığını duyurdu.

adscode

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tahıl koridoru anlaşması çerçevesinde bir aylık süreçte Ukrayna’dan çıkan ve Ukrayna’ya giden gemiler ve yük hacmi ile ilgili rakamları paylaştı.

Yapılan açıklamada: “İmzalanan ‘Tahıl Koridoru Anlaşması’ kapsamında ilk bir ayda, 1 Milyon 680 Bin 396 Ton yük taşındı. Bu yükün % 23'ü ülkemize gelirken, Ukrayna limanlarına yükleme için giden gemilerin % 41'i Türk bayraklı veya Türk sahiplidir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

KUZEY-GÜNEY HATTI (UKRAYNA ÇIKIŞLI)

-          Tahıl koridoru kapsamında bugüne kadar toplam 69 gemi Ukrayna’nın Odesa, Chornomorsk ve Yuzhne şehirlerindeki limanlardan yüklü olarak ayrılmıştır.

-          69 geminin 26’sı Türk bayraklı, sahipli veya işletenlidir.

-          69 geminin 27’si yüklerini Türkiye limanlarına getirmekte diğerleri ise Almanya, Cibuti, Çin, Fransa Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İtalya, Libya, Lübnan, Mısır, Romanya, Somali, Sudan ve Yunanistan’a götürmektedir.

-          Söz konusu gemiler ile Ayçiçeği Çekirdeği, Ayçiçeği Küspesi, Ayçiçek Yapı, Arpa, Buğday, Mısır, Soya, Şeker Pancarı, Bezelye, Kanola Tohumu olmak üzere 10 farklı çeşit yük taşınmıştır.

-          Türkiye limanlarına; bezelye, mısır, ayçiçeği küspesi, buğday, ayçiçeği çekirdeği ve Ayçiçek yağı yükleri gelmiştir.

-          69 geminin 22’sini 24 Şubattan bu yana mahsur kalan gemiler oluşturmaktadır. Diğerleri ise tahıl koridoruun açılmasından sonra Ukrayna’ya gidip yüklemesini yapıp geri dönen gemilerdir.

GÜNEY-KUZEY HATTI

-  Ukrayna’nın Yuzhne, Chornomorsk ve Odesa şehirlerindeki limanlara savaş durumundan ve tahıl koridoru açıldıktan sonra ilk defa gitmek üzere şu ana kadar toplam 86 gemi İstanbul’da Müşterek Merkez tarafından denetlenmiş veya denetimleri planlamaya alınmıştır.

-        86 geminin 35’i Türk Bayraklı, sahipli veya işletmelidir. (%41)TURKDENİZ.COM