Ünal Baylan'dan Koster Yenileme Projesi ve Hurda Teşviki açıklaması

Ünal Baylan'dan Koster Yenileme Projesi ve Hurda Teşviki açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısında Koster Yenileme Projesi ve Hurda Teşviki hakkında konuştu.

Toplantıda söz alan Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş’ın Türk Sahipli Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi hakkında yaşanan soruları dile getirmesinin ardından Ünal Baylan da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

"TEŞVİK KONUSUNDA KISA ZAMANDA İYİ YOL ALDIK"

Baylan’ın açıklamaları şu şekilde: “Hurda gemilerin teşvik edilmesi ile ilgili çalışmamız tamamlanmak üzere. Yakın zamanda da ilan edilir diye düşünüyorum. Teşvik konusunda kısa zamanda iyi yol aldık. Koster tonajındaki gemi sahiplerinin bazı fedakarlıkları yapmadan sadece teşviklerle bu işin yürüyebileceğini düşünmüyorum. Koster filosuna finansman vermek konusunda emek harcıyoruz ama bankalardan ciddi olumsuz dönüşler alıyoruz.

"BU İŞ İÇİN BİRKAÇ BABAYİĞİT LAZIM"

Emek harcıyoruz, ışık da görüyoruz ama sektör Türk bankalarından kredi kullanmaya sıcak bakmıyor. Bu konuda feed back alamıyoruz. Belki üç beş tane örnek teşkil edecek projeyi bu anlamda gerçekleştirebilirsek, özellikle koster işletip sağlam bir bilançosu olan yani muhasebesini iyi tutan, gelirini, giderini ve öz kaynağını finansman sağlayacak kuruluşlara ibraz edebilecek bir yapı kurup, bununla alakalı yürüyebilirsek aslında bunu yıkabiliriz. Sadece koster için değil, Türkiye’nin en büyük armatörleri ile de bu konuyu konuşuyoruz. Farklı hususlarla ilgili çekinceleri oluyor. Birkaç örnek yapıp bunlarda başarıya ulaşabilirsek aslında söylemimizle değil eylemimizle örnek olabiliriz. 

Tabii bunlarda yaşanacak kötü uygulamaların da finans kuruluşlarının ‘Biz zaten dememiş miydik?” gibi bir söylemine sebep olmasından çekiniyoruz. Devlet olarak birine garanti vermek gibi bir bütçemiz de açıkçası yok. 

Tersanecilerimizle de konuşuyoruz. Örnek bir model gemi ortaya konulabilir. Bu iş için birkaç babayiğit lazım.”

KAYNAK: TURKDENİZ.COM