''YENİLMEZ ARMADA'NIN BATIK ZIRHLISI, İLK ZİYARET EDİLECEK GEMİ OLACAK"

Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı'nın derinliklerinde yatan tarihi savaş gemileri, dalış turizminin başlamasını ve ilk ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca geliştirilen proje kapsamında oluşturulan Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı'nın derinliklerinde yatan tarihi savaş gemileri, dalış turizminin başlamasını ve ilk ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.

Çanakkale Savaşları'nın ilk safhasını gerçekleştirmek için 106 yıl önce Gelibolu Yarımadası önlerine gelen dönemin en gelişmiş ülkeleri İngiltere ve Fransa'nın donanmalarına ait ''Yenilmez armada'' olarak nitelendirilen gemiler, gerek 18 Mart'ta, gerekse ilerleyen aylarda batırıldı.

Çanakkale Boğazı'nın serin sularında 106 yıldır savaşın tanığı olarak yatan onlarca gemi, şimdilerde dalış turizmi kapsamında meraklılarının ziyaretini bekliyor.

Bu kapsamda ilk olarak dalışa açılması planlanan İngilizlerin HMS Majestic gemisi, Gelibolu Yarımadası'ndaki Helles Burnu açıklarında 28 metre derinlikte yatıyor.

Majestic zırhlısı

Majestic zırhlısı, 1895 Aralık ayında İngiliz donanmasındaki görevine başladı. Boyu 118.87 metre, eni 22.86 metre, derinliği 8.23 metre olan kömürlü dikey buhar makinasına sahip gemi, İngiltere'de Çanakkale'de bir cephe açılması tartışmaları yapılırken, Winston Churchill tarafından ''eski'' olduğu gerekçesiyle Çanakkale filosuna alınmak istenmedi. 

Ancak diğer yetkililer Churchill'i ikna etti ve Majestic 1 Şubat 1915'te Çanakkale'de görevlendirildi. 25 Şubat'ta Çanakkale önlerine gelen Majestic, ertesi gün müttefik donanması ile sabah erken saatlerde saldırıya geçti ve Menderes Çayı Köprüsü'nü tahrip etti. Öğle saatlerinde İntepe'deki bataryaları bombaladı. Saat 16.00'da Karanlık Limana girdi ve Halileli sırtlarındaki bataryalara ateş açtı. Kısa süreli karşılıklı ateşte iki merminin Majestic'in bordasına isabet etmesi üzerine gemi bölgeden ayrıldı.

1 Mart'ta Majestic ve Ocean zırhlıları, Halileli'nin kuzeyinde bulunan iki Türk bataryasını etkisiz hale getirdi. Erenköy yönüne ilerleyen gemilere obüsler ateş açtı. Irresitible, bölgeye destek amacıyla geldi. Üç gemi bu bölgedeki obüsleri etkisiz hale getirdi. 4 Mart'ta hava koşulları kötüydü ve Majestic, Morto Koyu'nda konuşlandı. Binbaşı Palmer komutasında Seddülbahir'e çıkacak olan deniz piyade bölüğü de Majestic ve Ocean'ın ateş desteği altında sahile ulaşmalarına rağmen, geri püskürtüldü. Majestic de İntepe topçularından aldığı ateşle hasar gördü.

6 Mart günü Majestic ve müttefik donanma Çanakkale Boğazı'ndan içeriye girdi. Halileli, Erenköy ve Dardanos bölgelerini bombalayan müttefiklere ait gemiler, yoğun topçu ateşi altında geri çekilmek zorunda kaldı. Majestic 18 Mart 1915'deki boğaz harekatında, 2. İngiliz tümeninde yer aldı. 25 Nisan'daki kara harekatının başlamasıyla, müttefik birliklerini denizden top atışıyla destekledi. 25 Mayıs 1915'te Triump zırhlısını batıran U-21 Denizaltısı Komutanı Yüzbaşı Hersing, sıranın Majestic zırhlısına geldiğine karar verdi. 

Triump zırhlısının vurulması İngilizlerin hesaplarını bozdu, çünkü denizde de başlarının belası bir U-21 denizaltısı dolaşmaktaydı. 26 Mayıs 1915 akşamı Tuğamiral Nicol'un flamasını taşıyan Majestic zırhlısı, W plajına 400 metre mesafede, Helles Burnu açıklarında demirledi ve torpido ağlarını gerdi. Etrafına irili ufaklı mayın tarama, destroyer, yük ve küçük gözetleme gemilerinden oluşan bir baraj, güvenlik hattı oluşturuldu. 27 Mayıs 1915 günü sabah çok erken, Yüzbaşı Hersing periskobunu çıkardı. Onlarca irili ufaklı geminin arasında ilk etapta Majestic'i görmese de birkaç manevradan sonra gri direklerinden onu fark etti. Küçük bir boşluktan torpidosunu Majestic'e yönlendirdi ve ateşledi. 

Hiçbir deniz aracına çarpmadan yol alan torpido Majestic zırhlısını kazan dairesinden vurdu. 14 bin 900 tonluk Majestic, 7 dakikada 28 metre derinliğe battı. Mürettebattan 48 kişi hayatını kaybetti, çevrede bulunan mayın tarama gemileri denize dökülenleri kurtardı. Bu iki geminin arka arkaya batırılışı savaşın sonunu getirdi. Müttefiklere ait donanmanın artık Çanakkale sulardan geri çekilme zamanı gelmişti.

Bugüne kadar Majestic'e ait en net görüntüleri çekti

Belgeselci, sualtı görüntü yönetmeni ve kameramanı Saki Uğurlu, Çanakkale Savaşları'na ait onlarca batığa pek çok kez dalarak en iyi görüntüleri aldı.

Bugüne kadar Majestic'e ait en net görüntüleri kamerasına yansıtan Uğurlu, HİBYA'ya yaptığı açıklamada, söz konusu zırhlının enkazının oldukça geniş bir alana yayıldığını ve dağınıklık gösterdiğini söyledi.

Kaynak: www.hibya.com