YEŞİL FONLAR, 2. ÇEYREKTE REKOR KIRDI

YEŞİL FONLAR, 2. ÇEYREKTE REKOR KIRDI

112,4 milyar dolar sürdürülebilir finansman ihracı gerçekleştiren Avrupa’yı, 17,6 milyar dolarla ABD, 1,2 milyar dolarla Asya izliyor.

Hükümetlerin küresel iklim kriziyle mücadele politikalarını güçlendirmesi ve düşük karbonlu ekonomiye geçiş planlarının hızlanması ile birlikte sürdürülebilir finansman ihraçları da hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Hükümetler, son yıllarda hem düzenleme hem de mali harcamalar yoluyla yeşil projelere verdikleri desteği artırıyor; yeşil toparlanma temelli taahhüt veren ülkelerin sayısı hızla yükseliyor.

1,4 milyar dolarlık yatırım araştırmaları ve yatırım yönetimi şirketi Morningstar’ın paylaştığı veriler de, yatırım ortamında değişen tablonun önemli bir kanıtı niteliğinde. Şirketin açıklamalarına göre, küresel sürdürülebilir yatırım fonları altındaki toplam varlıklar 2021’in ikinci çeyreğinde rekor kırarak 2,3 trilyon dolara ulaştı. Çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerini odak alan ESG yatırımlarındaki artış mart ayı sonundan bu yana yüzde 12 oranında gerçekleşti. Bu artışın en önemli nedenlerinden biri de COVID-19 sürecinde sürdürülebilirliğe olan ihtiyacın ortaya çıkması.

Morningstar, “COVID-19 krizi sonrasında ESG sorunlarına yatırımcıların ilgisinin devam edeceğini” ifade ediyor. Şirket, pandeminin neden olduğu sorunların, yatırımcılara sürdürülebilir ve dayanıklı iş modellerine dayalı portföy oluşturmanın önemini kanıtladığını da ifade ediyor.

Kaynak: DÜNYA GAZETESİ