YÜKSEL YILDIRIM: "LİMANLARIN GELECEĞİ ÇOK HIZLI DEĞİŞECEK, DÜNYADAKİ DEĞİŞİMİN BİR PARÇASI OLMAK ZORUNDAYIZ"

YÜKSEL YILDIRIM: "LİMANLARIN GELECEĞİ ÇOK HIZLI DEĞİŞECEK, DÜNYADAKİ DEĞİŞİMİN BİR PARÇASI OLMAK ZORUNDAYIZ"

Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, TÜRKLİM Genel Kurulu'nda "Dünya Limancılığı içinde Türk Limancılığı ve Sektörün Geleceği" konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

TÜRKLİM 26. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, TÜRKLİM Genel Kurulu'nda Dünya Limancılığı içinde Türk Limancılığı ve Sektörün Geleceğine bir konuşma gerçekleştirdi.

Yıldırım yaptığı konuşma şu şekilde:

"Yılport'un başarısında büyük bir çalışma söz konusu. Aklımın ucundan böyle noktaya geleceğim geçmezdi. Denizciliğe yöneldikten sonra; liman sektörüne adım attım. Kendimi, yurtdışında çok iyi ifade edebilen bir iş insanı olarak görüyorum. Uluslararası birçok ülkeden çalışanlarımız mevcut. İnanılmaz bir çalışma içerisindeyiz. Çalışmalarımızı daha da büyütmek gibi bir hedefim var. Rekabet ile bir yere kadar gelebiliriz. Türk iş adamı olarak, dünyanın çeşitli bölgelerinde liman yatırımları için çalışmalar yürütüyoruz. Yılport'un neden tercih edilmesi gerektiğini sunumlarımız ile aktarıyoruz. Bu süreçler çok meşakkatli.

LİMAN GELECEĞİ ÇOK HIZLI DEĞİŞECEK

Bazı büyük projeleri Türk olduğumuz için kaybediyoruz. Maalesef, uluslararası rekabette bunlar önümüze çıkıyor. Türkiye'ye yabancı yatırımcı çok rahat şekilde gelebiliyorken; biz yurtdışında yatırım yapmak istediğimizde sorunlar yaşıyoruz. Yurtdışındaki limanlarımızı önümüzdeki 50 yıla göre dizayn ediyoruz. Gemi siparişlerinde de inanılmaz bir rekabet var. Liman geleceği çok hızlı değişecek.

GEMİ BOYUTLARI BÜYÜYOR! TEU BAZINDA VERİLEN SİPARİŞ REKABETİNDEN BUNU GÖRÜYORUZ

Türkiye bu noktada nerede olacak? Bu bizim için çok önemli. Türkiye liman konusunda bir çağ atladı ancak; Türkiye'de limanlarımıza gerekli yatırımların yapıldığını düşünmüyorum. Bugün için yeterli diyebiliriz. Ama geleceğimiz için yeterli değil. Gemi boyutları büyüyor. TEU bazında verilen sipariş rekabetinden bunu görüyoruz.

BAŞARILI OLACAKSAK, İNSANA YATIRIM YAPMALIYIZ

Ülkemizin büyümeme şansı yok. Geleceğe yapacağımız yatırımlar ile bunu göstereceğiz. Bu süreci, bu tip toplantılar ile yönetmemiz gerekiyor. Ülkelerin çıkış kapısı limanlar. Limanlarımızda kalifiye personele ihtiyacımız var. Finans yönünde iyiyiz. Operasyonel anlamda biraz zayıf durumdayız. İnsan yetiştirme konusunda daha önde olmalıyız. Başarılı olacaksak; insana yatırım yapmalıyız. 

DEĞİŞİMİN BİR PARÇASI OLMAK ZORUNDAYIZ

Limancılık ve lojistik üzerine çalışmalar yapmalıyız. Artık, ticaretin şekli değişiyor. Dünya çapındaki firmalar; limanlar ve lojistik üzerinde olağanüstü bir rekabet içerisinde. Bizim yegâne amacımız; bu gelişmelerden nasıl ders çıkartırız ve geleceğimizi nasıl daha iyi bir noktaya taşıyabiliriz olmalı. Değişimin bir parçası olmak zorundayız. Sektör şimdiden geleceği görmek zorunda."

TÜRK DENİZ MEDYA HABER KURULUŞU'NUN ÖZEL HABERİDİR! 

Whatsapp Haber Portalımıza katılım için; TIKLAYINIZ...