AKDENİZ'İN DİBİNDE ANTİK ROMA KARGO GEMİSİ BULUNDU

AKDENİZ'İN DİBİNDE ANTİK ROMA KARGO GEMİSİ BULUNDU

MÖ 1. veya 2. yüzyıldan kalma batık, arkeologlara antik deniz ticaret yolları hakkında fikir veren yüzlerce kap içeriyor.

adscode

MÖ 1. veya 2. yüzyıla tarihlenen eski bir Roma kargo gemisi, olağanüstü bir keşif olarak nitelendirilen bir şekilde Akdeniz’in dibinde bulundu.

Yüzlerce kap barındıran gemi, Roma’ya yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki bir İtalyan liman kenti olan Civitavecchia yakınlarında yaklaşık 160 metre derinlikte bulundu.

Keşif, İtalya’nın kültürel mirası koruma polis ekibinden arkeologlar ve su altı mirası alanlarını koruyan ve düzenleyen bir kurum olan sualtı kültürel mirası ulusal müfettişliğinden dalgıçlar tarafından yapıldı.

Kültürel mirası koruma polis birimi yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu istisnai keşif, kıyıya ulaşmak için denizin tehlikelerine göğüs geren bir Roma gemisinin batmasının önemli bir örneğini temsil ediyor ve eski deniz ticaret yollarına tanıklık ediyor.”

Polis, şu anda bölgeyi incelemek ve korumak için çalışıyor.

Kargo gemisinin 20 metreden uzun olduğu tahmin ediliyor ve amfora olarak bilinen yüzlerce antik Roma kabıyla dolu. Bu amforalar, tüp şeklinde olma eğiliminde olan Dressel 1 B tipi kaplar olarak kategorize edildiler.

Söz konusu amforaların ne amaçla kullanıldığı henüz bilinmiyor. Ancak amforalar tipik olarak yağ, şarap veya balık sosu gibi malları taşımak için kullanılıyordu. Bu tür eserler, antik doğu Akdeniz dünyasında yaygın olarak bulunuyor.

İtalya’nın Akdeniz kıyı şeridi, polis tüplü dalış ekiplerinin alanları yağmacılardan korumak için düzenli olarak devriye gezdiği sualtı arkeolojik eserler ile dolu.

2021 yılında sadece birkaç hafta içinde Sicilyalı arkeologlar biri Palermo kıyılarında, diğeri Ustica adasının yakınında olmak üzere iki antik Roma gemisi keşfettiler. Her iki gemi de büyük miktarda şarap amforası taşıyordu.

Akdeniz’de, 2013 yılında Cenova kıyılarında bulunan MÖ 2. yüzyıla kadar uzanan neredeyse sağlam bir gemi de dahil olmak üzere başka Roma gemileri bulundu. Bu vakada, kuzey İtalya’daki gizli pazarda satılan çalıntı eşyalara yönelik bir yıl süren soruşturma sırasında polise geminin nerede olduğu konusunda bilgi verildi.

Her yıl, yasadışı olarak alınan yüzlerce antik Roma amforası, İtalyan polisi tarafından sanat tacirlerinin evlerinde bulunuyor.

Haziran 2021’de İtalyan yetkililer, Belçikalı bir koleksiyoncudan MÖ 6. yüzyıldan kalma ve 11 milyon avro değerinde yasadışı olarak toplanmış yüzlerce arkeolojik buluntuyu kurtardı. Stel olarak bilinen levhalar, amforalar ve diğer parçalar da dahil olmak üzere olağanüstü nadir yaklaşık 800 parça, Puglia’daki kaçak kazılarda bulundu.

HABERİN KAYNAĞI: ARKEOFİLİ