"ALSANCAK LİMANI HER GEÇEN GÜN KAN KAYBEDİYOR"

"ALSANCAK LİMANI HER GEÇEN GÜN KAN KAYBEDİYOR"

İzmir’de odaların temmuz ayı meclis toplantılarında yeniden gündeme gelen İzmir Alsancak Limanı’nın satışı konusu tartışıldı.

adscode

İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi meclislerinde tekrar satışı gündeme gelen İzmir Alsancak Limanı tartışıldı. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Alsancak Limanı’nın her geçen gün kan kaybettiğini, İzmir’de limanın olmamasının İzmir’in bitmesi anlamına geleceğini söylerken, İTB Başkanı Işınsu Kestelli de özelleştirme kararı alınması durumunda bunun şeffaf ve kamuoyuna açık bir şekilde yapılmasının ve kentin ilgili bileşenlerinin sürece dahil edilmesinin en uygun yöntem olacağını söyledi.

İzmir’in bir liman şehri olduğunu anlatan Yusuf Öztürk, “Efes’in denizle bağlantısı kesilince Efes bitti. İzmir’de limanın olmaması demek İzmir’in bitmesi demektir. İzmir Alsancak Limanı, Osmanlının dışa açılan kapısıydı. İzmir 16 limanıyla Türkiye’deki konteyner hareketinin yüzde 15’ini yapıyor. 220 tane destinasyona direkt bağlantısı var. Ton başına yüklerin yüzde 16’sı İzmir limanlarında gerçekleştiriyor. Kapasitesi 1 milyon TEU olan İzmir Alsancak Limanı, uzunluğu ve geri saha açısından Ege’nin birincisi, Türkiye’nin ikincisi durumunda. Her türlü yüke, yolcuya, araca hizmet edebilen bir liman. Ama bugün 2018 yılındaki rakamlarını arar duruma geldi. Her geçen gün kan kaybediyor. Liman yolcu mu, yük mü, marina ve alışveriş merkezi olarak mı kullanılacak belirlenmeli. Yük, yolcu, araç taşımacılığı yanı sıra RO-RO taşımacılığında da çok önemli bir liman” dedi.

Ne yapılacağı ile ilgili bilgimiz yok.

İzmir Alsancak Limanı’nın ne yapılacağı konusunda bilgi sahibi olup olmadığı sorulması üzerine Yusuf Öztürk, “Ne yapılacağı ile ilgili bilgimiz yok. Devletin menfaatleri hakkında en iyi devlet karar verir. Bu tür konularda siyaseti hiçbir zaman devreye sokmamak gerekir. Ülkenin menfaatleri ön plandadır. Buna göre hareket edilmeli” diye konuştu.

Kestelli: “Özelleştirme kararı alınırsa şeffaf bir süreç izlenilmeli”

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Temmuz ayı meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de liman tartışmalarına değinerek, “1998 yılında ülkemizin yükünün yüzde 43’ünü tek başına elleçleyen İzmir Limanı’nın, zamanla artan yatırım ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle elleçleme payı günümüzde yüzde 13’e kadar gerilemiş durumda. Bu gerilemenin önlenmesi ve eski öneminin korunması amacıyla hem yatırıma ihtiyacı olduğu hem de dünya deniz taşımacılığındaki yeni trendlere göre aksiyon alacak şekilde yönetilmeye ihtiyacı olduğu kesin” dedi.

Kaynak: Ekonomim.com