AVRUPA KOMİSYONU, SAHİL GÜVENLİK FAALİYETLERİNE YÖNELİK KILAVUZU ONAYLADI

AVRUPA KOMİSYONU, SAHİL GÜVENLİK FAALİYETLERİNE YÖNELİK KILAVUZU ONAYLADI

Avrupa Komisyonu, Avrupalı sivil ve askeri makamlarca gösterilen ortak çabalara destek olmak amacıyla sahil güvenlik faaliyetlerine yönelik ‘Uygulamalı El Kitabını' onayladı.

Söz konusu doküman, AB Üye Devletleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (European Free Trade Association – EFTA) üye ülkeleri iş birliğinde Avrupa Komisyonu'nun da destekleriyle Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı (European Maritime Safety Agency – EMSA), Avrupa Balıkçılık Kontrol Ajansı (European Fisheries Control Agency – EFCA) ve Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (European Border and Coast Guard Agency – Frontex) tarafından geliştirildi.

Dokümanın geliştirilmesinde rol oynayan 3 ajans, arama ve kurtarma, deniz güvenliği, sınır kontrolü, balıkçılığın kontrolü, gümrük faaliyetleri, hukuki yaptırım ve çevrenin korunması gibi görevleri kapsayan sahil güvenlik çalışmalarına yönelik Avrupa tarafından yürütülen iş birliğine dahil oldu.

El Kitabı; iş birliği çerçeveleri, iyi uygulama kılavuzları ve AB ve EFTA üye ülkelerindeki sahil güvenliğin görevlerinin organizasyonel yapısı hakkında detayları kapsayan bilgi formlarını içeren 3 ajans tarafından sağlanan hizmetler ile ilgili bilgileri kapsamaktadır.
2021 yılı içerisinde söz konusu 3 ajans ve Avrupa Komisyonu, ulusal makamlardan alınan bilgileri içerecek çevrim içi bir platformun açılışını gerçekleştirdi.

El Kitabı sayesinde AB Üye Devletleri ve AB ajansları Avrupa sularının daha güvenli bir hale getirilmesi konusunda gösterdiği çabaları daha iyi bir şekilde koordine edebilecek.

Kaynak: TURKDENİZ.COM