DEPREMİN ARDINDAN LİMAKPORT'TA FAALİYETLERİN DURMASI DOĞU AKDENİZ'DEKİ GEMİ TRAFİĞİNİ DE ETKİLEDİ

DEPREMİN ARDINDAN LİMAKPORT'TA FAALİYETLERİN DURMASI DOĞU AKDENİZ'DEKİ GEMİ TRAFİĞİNİ DE ETKİLEDİ

Depremde hasar alan İskenderun’daki Limakport’un faaliyetlerini durdurması, Doğu Akdeniz’deki gemi trafiğini de etkiledi.

adscode

İskenderun yükleri, Mersin başta olmak üzere Adana ve Hatay’daki diğer limanlara kaydırılırken, Mersin Uluslararası Limanı’nda (MIP) artan yoğunluk, yük operasyonlarını olumsuz etkiliyor. Uzun yıllardır tam kapasiteyle çalışan MIP, İskenderun yüklerinin de buraya kaymasıyla birlikte tıkanma noktasına geldi. Liman yönetimi, sıkışıklığın aşılması için ihracat yüklerinde “kontrollü konteyner kabulü” sistemine geçiyor. Gümrüklü sahanın rahatlaması için, yüklerin acil olarak çevre illerdeki depolama sahalarına sevk edilmesi gerektiği belirtilirken, gümrük prosedürleri gerekçesiyle yüklerin liman dışına transferine izin verilmiyor.

Deprem afetinin ardından İskenderun Limanı’nın bypass olmasıyla yüklerin kaydığı Mersin Uluslararası Limanı ihracat yüklerinde sıkıştı. MIP yönetimi sıkışıklığı aşmak adına ‘Kontrollü Konteyner Kabulü Sistemi’ne geçti. Bölgedeki özel gümrüklü depolama alanlarına yük transferinin önünün açılması ve ek tren seferlerine ihtiyaç var.

Kahramanmaraş depremlerinde yaşanan yangın nedeniyle kapatılan ve 3 ay boyunca kapalı kalacağı açıklanan İskenderun Limanı’nın ardından Doğu Akdeniz’deki gemi trafiğindeki yoğunluk artarak devam ediyor. İskenderun yükleri Mersin başta olmak üzere Adana ve Hatay’daki diğer limanlara kaydırılırken Mersin Uluslararası Limanı’ndaki artan yoğunluk yük operasyonlarını olumsuz etkiliyor. Zaten uzun yıllardır tam kapasite ve yüksek doluluk oranıyla çalışan MIP, İskenderun yüklerinin de kendisine kaymasıyla birlikte tıkanma noktasına geldi. Yaşanan sıkışıklığın aşılması için MIP yönetimi ihracat yüklerinde Kontrollü Konteyner Kabulü sistemine geçiyor. Yeni uygulamayla ilgili detayların MIP tarafından bu hafta içinde paylaşılması bekleniyor.

"Sanayiciler ihracatta büyük sıkıntılar yaşıyor"

ATF Forwarding Genel Müdürü Haldun Kavrar, İskenderun Limanı’nın ağırlıklı olarak Kahramanmaraş, Gaziantep ve Osmaniye’de kurulu sanayi tesislerinin ham madde ithalatı ve ihracat işlemleri için kullanıldığını kaydetti. İskenderun Limanı’na gelen başlıca ham madde yüklerinin ise ham propilen ve pamuk olduğunu sözlerine ekleyen Haldun Kavrar, İskenderun Limanı’nın bypass olmasıyla MIP’nin tıkanma noktasına geldiğine dikkat çekti. Yük trafiğinin yeniden normale dönmesi için MIP yönetiminin bir dizi tedbirler aldığını ifade eden Haldun Kavrar, MIP sahasındaki gümrük depolarının yükünü hafifletecek yeni uygulamalar gerektiğini söyledi. Bu alanda atılabilecek en hızlı adımın MIP’ye gelen yüklerin elleçleme işlemleri için Mersin ve çevresindeki illerde bulunan gümrüklü sahalara transferinin önünün açılması olduğunu ifade eden Kavrar, “İskenderun limanına gelen yüklerin MIP’ye kaymasıyla İç Anadolu ve Akdeniz bölgesindeki sanayicilerimizin ihracat işlemlerinde büyük sıkıntılar yaşanmaya başladı. MIP sahasındaki gümrük birimine ait depolar ağzına kadar doldu. Yeni yükler nedeniyle işleyemez duruma geldi. Ayrıca MIP açıklarında bekleyen gemi sayısında da önemli bir artış yaşanıyor. Limandaki gümrüklü sahaların rahatlaması için yüklerin acil olarak Mersin ve çevre illerdeki gümrüklü depolama sahalarına sevk edilmesi gerekiyor. Ancak Gümrük İdaresi, belirli prosedürler nedeniyle yüklerin liman dışına transferine izin vermiyor. Gümrüklü antrepolar zaten gümrük idaresinin denetiminde olan akredite yerlerdir. Bu yüklerin gümrüklü liman dışı sahalarına transferinde her hangi bir sorun yaşanmayacaktır” dedi.

Kaynak: Ekonomim.com