DÜNYANIN EN BÜYÜK LİMANI OLAN NİNGBO, GEMİLERİ LİMANA KABUL ETMİYOR

DÜNYANIN EN BÜYÜK LİMANI OLAN NİNGBO, GEMİLERİ LİMANA KABUL ETMİYOR

Dünyanın en büyük limanı Ningbo, bir işçinin Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından gemileri geri çevirmeye başladı.

Ningbo Limanı’nın terminallerindeki operasyonlar, 34 yaşındaki bir işçide Covid-19 vakasının tespit edilmesinin ardından askıya alındı.

Ningbo-Zhoushan Limanı, işçinin Covid-19 testinin pozitif çıkmasıyla gemileri geri çeviriyor. Covid-19 testi pozitif  çıkan işçinin Ningbo Meidong Konteyner Terminali’nde çalıştığı açıklandı.

Ningbo-Zhoushan Limanı, 2020 yılında 1.17 milyar ton elleçleme ile dünyanın en büyük limanı olmuştu. Limanda konteyner elleçlemesi ise 30 milyon TEU’ya yaklaşıyor.

Bu durum da; Ningbo-Zhoushan Limanı’nın dünyanın en büyük üçüncü konteyner limanı yapıyor.

Yantian Limanı’nda Mayıs ayı sonlarında Covid-19 salgını tespit edildiğinde Çin’in güneyindeki önemli ihracat merkezindeki operasyonlar Haziran ayının büyük bölümünde yüzde 70 oranında kesintiye uğramıştı.

Çin’deki birçok liman artık tüm mürettebat için Nükleik Asit Testi (NAT) istiyor.

Gemiler test sonuçları açıklanana kadar demirde kalmaya zorlanıyor.

Ülkedeki birçok liman, daha önce Hindistan'a yanaşmış veya Çin'e vardıktan sonraki 14 gün içinde mürettebat değişikliği yapmışsa, gemilerin 14-28 gün karantinaya alınmasını şart koşuyor.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM