EMİN YAŞACAN, BOĞAZLARDA YAŞANAN SİGORTA KRİZ SÜRECİNİ TÜRK DENİZ MEDYA'YA ANLATTI...

Kuzey Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Emin Yaşacan, ham petrol yüklü tankerlerden kaynaklı boğaz geçişlerindeki sigorta krizinin çözüm sürecini Türk Deniz Medya'ya anlattı.

Geçtiğimiz günlerde Türk otoriteler tarafından 1 Aralık’tan bu yana tanker geçişlerinde istenen sigorta kapsamı büyük P&I (Koruma ve Tazminat) klüpleri tarafından yaptırımlara uyum çerçevesinde sağlanmadığı görülmüştü. Bu durum, Boğazdaki tanker trafiğini bir çıkmaza soktu.

BOĞAZ'DA OLUŞAN HAM PETROL YÜKLÜ TANKER TRAFİĞİ BÖYLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ...
İSTANBUL BOĞAZI'NDAKİ HAM PETROL YÜKLÜ TANKER TRAFİĞİ BÖYLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ...


Neler Olmuştu?

Denizcilik Genel Müdürlüğü 16 Kasım’da ilgili tüm taraflara gönderdiği yazıda, 1 Aralık tarihinden sonra Türk boğazlarından yüklü olarak geçecek ham petrol taşıyan gemilerin P&I sigorta kuruluşlarından, gemi detayı, yükü ve seferinin yer aldığı ve P&I sigortasının bu geminin, sefer ve yük için geçerli ve kapsayıcı olacağını belirtir bir mektubun alınması, bu mektubun yine bu sigorta kuruluşları veya temsilcileri tarafından geminin vereceği Seyir Planı-1 (SP-1) raporuna eklenmesi gerektiğini bildirmişti.

Daha sonra, Denizcilik Genel Müdürlüğü, Türk Boğazlarından Teyit Mektubu Sunarak Geçiş Yapan Ham Petrol Yüklü Tankerler ile ilgili sosyal medya üzerinden bir bilgilendirme yapmıştı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü, son olarak 13 Aralık tarihinde, ham petrol yüklü tankerlerden teyit mektubu sunmaları rutin olarak devam edecek şeklinde bir açıklamaya yer verdi.

DENİZCİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN 13 ARALIK TARİHİNDE YAPTIĞI TEYİT MEKTUBU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
DENİZCİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN 13 ARALIK TARİHİNDE YAPTIĞI TEYİT MEKTUBU İLE İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMA


Türk Deniz Medya olarak, Kuzey Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Emin Yaşacan'a yaşanan bu krizinin nedenlerini ve çözüm sürecini sorduk.

Yaşacan, sigorta krizinin çözüm sürecini ve bundan sonra yaşanacak krizlerin önlenmesi için yapılması gerekenleri Türk Deniz Medya'ya aktardı.


Yaşacan, konuya ilişkin şu açıklamalara yer verdi:

"Bu kararı ilk gördüğümde, doğru bir karar olduğunu düşündüm. Sigorta, önemli bir unsur olarak duruyordu. Metnin içeriğini görünce, kesinlikle bu teminat mektubunu hiçbir P&I kulübünün vermeyeceğini düşündüm. Hatta bu durumun, ufak çaplı bir krize yol açacağını düşünüp Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu konudan bir art niyet hissederek tahıl koridorundan bile çıkacağını öngördüm.

Talep edilen metnin içeriğini daha önceden sektör temsilcilerine ulaşıp onlardan tavsiye almalarını temenni ederdim. Hâlihazırdaki son metin (değiştirilmiş metin) içeriği, P&I kulüplerininin bir daha hızlanarak da olsa, verebilecek bir teyit mektubu olduğunu düşünüyorum. Gereksiz şekilde ortaya çıkmış kriz bence bu şekilde çözüldü."

KAYNAK: TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL RÖPORTAJ